Bilgi

Bebeklerde Pişik Nedeni Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerde Pişik Nedeni Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özellikle de yeni doğan ve altı bezle nen bebeklerde sıklıkla görünen pişik hakkında merak edilen ve bilinmesi gereken bütün konular yazımızda sizler için bir arada.

Pişik; bebeklerde bez bölgesinde, kasık ve bazı zamanlarda ise kalçalara kadar yayılan kızarıklık, pullanma ya da sulan tılı yaralar olarak görünen pişik bir diğer adıyla da dermatiti olarak da bilinmektedir. Pişik birçok farklı sebeplerden dolayı meydana gelir ve bebekler için ciddi hastalık belirtisidir.

Pişik neden olur; ilk nedenlerinden bir tanesi idrar ve dışkı sebebi ile tahriş tir, buna göre idrarın içerisinde ki üre ya da dışkı başlı başına pişik sebebi olmamaktadır. Fakat uzun süre bekletilen bezlerde cilde temas eden idrar ve dışkının içerisinde olan bazı maddeler ise zamanla cildi tahriş ederek mantar ve bakterilerin üremesine sebep olur.

Enfeksiyonlar; Dışkı idrar sıcak nem ve diğer sebeplerin dışında olan mantar enfeksiyonları ya da bakteriyel enfeksiyonlarda pişik olmasında büyük bir etkendir.

Nem ve sıcak; Bebek bezlerinin özellikle de sıcak günlerde sıklıkla değiştirilmemesi ve terlemesi sonucunda pişik meydana gelir.

Alerjik nedenler; Bebek alt bakımlarında kullanılan bazı temizlik malzemeleri, ıslak mendiller, krem, sabun, ilaçlar ve emen bebeklerde annenin aldığı ya da bebeklerin tükettikleri bazı besinler alerjik reaksiyonlara neden olarak bebeklerde pişiklerin çıkmasında etkilidir.

Bebeklerde Pişiği Önlemenin En Etkili Yolları

  • Pişiği önlemek için bebeklerde pudra kullanımı yerine çinko oksit içeren kremler tercih edilmelidir. Çinko oksitli kremler yeni doğan bebeklerde ilk 4 hafta boyunca içerisinde %10-15 sonraki aylarda ise %20-40 oranında olması gereklidir.
  • Bebeklerin altı gün içerisinde mutlaka en az 4-5 defa değiştirilmelidir. Bebeklerin altı değiştirilirken de mutlaka kimyasal madde içermeyen temizleme mendil ya da suyla ıslatılmış olan pamuklu bezler kullanılarak bebeklerin dış geni tal organları ve poposu iyice temizlenerek tamamen kuruduktan sonra bez bağlanmalıdır. Ancak yeni bez bağlamadan bebeklerin poposunu 5 – 10 dakika kadar açık bırakarak havalanmasını sağlamakta pişiği önlemede etkilidir.
  • Bebek bezlerinin mutlaka kilosuna yani doğru ölçülere göre kullanıldığından ve çok sıkmadan rahat bir şekilde bağlandığından emin olunmalıdır.
  • Pişik önleyici kremlerin fazla miktarda ve her bez değiştirmede kullanılmamalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Engellenir? başlıklı makalemizde Bebek ve çocuklarda Tirnak yeme, çocuk ve Çocuklarda Davraniş Bozukluğu Tirnak yeme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN