Bilgi

Bebeklerde Pişik ve Tedavisi

Bebeklerde Pişik ve Tedavisi

Çok kısaca tarif edilirse pişik, derinin tahriş olmasıdır. Unutkanlık veya ihmal sonucu bebeğin bezinin gerekenden daha uzun zamanda değiştirilmesi, bez boyunun bebeğe göre olmaması veya çok sıkı bağlanmış olması gibi bir takım sebepler derinin tahriş olmasına, dolayısıyla pişiğe sebep olabilir.

Günümüzde her ne kadar marketlerde satılan fabrikasyon bezler kullanılıyorsa da, haliyle eskiden kullanılan kumaş bezlerin tercih edildiği yörelerimiz de mevcuttur. İşte buralarda, kumaş bezin yıkanırken kullanıldığı sabun veya deterjanların seçiminde titiz davranılmalıdır, zira bunlar da pişik sebebi olabilir. Bebeğinizin cildini pişikten korumak için, her bez değişiminde A ve D vitamini içeren kremler ve ya vazelin kullanabilirsiniz.

Pişik Nasıl anlaşılır?

Her bez değişimi yaparken bezin bebeğe temas ettiği noktalara bakarak pişik kontrolü yapabilirsiniz. Bu kontrolü muntazaman yapmak ve şayet pişik görülüyorsa hemen tedbir almak en sağlıklı yoldur. Aksi halde pişik kötüleşebilir, kızartılı küçük şişlikler, su dolu kabarcıklar oluşur ki bunlar bebeğe acı verir. Daha da ileri safhada, pişikte enfeksiyonlar dahi görülebilir.

Bebeği Pişikten korumak için;

Bebeklerde pişik oluşumunun önüne geçmek için, bebeğin giysilerinin % 100 pamuk olmasına, sentetik bazlı kumaş olmayanlardan seçilmesi şarttır. Sentetik giysi, hava geçirmediğinden, bebekte ısı ve nemin artmasına sebep olur ve bu fazla ısı ve nem pişiği kolaylaştırır. Mikropların kolayca üremesine sebep olacağı için enfeksiyonlara yol açar ve bu enfeksiyonlar da pişiğin tedavisini oldukça zorlaştırır.

Pişik Nasıl Önlenir?

Pişiği önlemenin olmazsa olmazı, alt bezinin kapladığı alanın temiz, kuru ve serin tutulmasıdır. Bebeğin bezi sıklıkla değiştirilmeli, bebeğin altı mümkün olduğu kadar iyi temizlenmeli ve bir süre hava alması için açık tutulmalıdır. Bebeklerde pişiği önlemek için uykuya dalmadan hemen önce bezin ıslak olup olmadığının kontrol edilmesi faydalı olacaktır. Bunun dışında, kumaş alt bezi kullanılıyorsa, bezi yıkadıktan sonra, 15 dakika kaynatılmalıdır. Böylece bez üzerinde ki tüm mikropların ölmesi ve var ise kimyasalların yok olması sağlanacaktır.

Geçmişten gelen alışkanlıklar neticesinde pişik için Talk pudrası ve ya mısır nişastası kullanılması doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Pişiğin Tedavisi Nedir?

Pişik her bez değişiminde uygulanacak pişik önleyen kremler ile engellenmeye çalışılmalıdır. Buna rağmen bebeklerde pişik oluşabilmektedir. Eğer ki pişik, kızartılı küçük şişlikler, su dolu kabarcıklar halinde ise doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Her hangi bir enfeksiyon durumunda doktorunuz farklı bir tedavi yöntemi uygulamanızı isteyebilir.

Bunun dışında doğumdan sonraki ilk 6 hafta içerisinde pişik oluşmuşsa, kızarıklıklar yara ve su dolu kabarcıklar halinde ise, ateşi varsa, iştahsız ve beslenmeyi reddediyorsa hiç geciktirmeden doktorunuza başvurun.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Eğitiminde Sıkıntı Çıkaran Ebeveynler başlıklı makalemizde anne baba ve çocuk, çocuk eğitimi ve çocuk eğitiminde sıkıntı çıkaran ebeveynler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN