Bilgi

Bebeklerde Ve Çocuklarda Yüz Felci Neden Olur?

Bebeklerde Ve Çocuklarda Yüz Felci Neden Olur?

İnsanların yüz kısımlarında olan sinirlerin çalışamaz halde olmasına yüz felci denmektedir. Bu felç bir de bebeklerde meydana geliyorsa daha kısa zaman içerisinde kendini hissettirir. Çünkü bebeklerin yüz kısımlarında bulunan sinirler yetişkin bireylere göre daha yumuşak ve kırılgan olduğu için yüz felcine yakalanma ihtimali daha fazladır da diyebiliriz.

Bebeklerde yüz felci ani yani beklenmeyen bir zaman da meydana gelebilmektedir. Durum böyle olunca da bebeklerin anne ve babalarının telaşlanması da oldukça doğaldır. Bebeğin yüz kısmında felç oluşması halinde dudak tarafında hareketsizlikler yaşanabilmektedir. Dudaklarını oynatamayan bebeklerde salyalarının akması da gözle görülür bir şekilde meydana çıkmaktadır. Dudaklarının haricinde ise göz kapaklarını kapatamama gibi sorunlar ile de baş başa kalınabilmektedir. Bebeklerde bulunan sinirlerin düzgün çalışması halinde o sinirlerin tüm vücuda uygulamış olduğu emirler vardır. Bu emirler sayesinde tüm vücudun işleyişi düzenli olarak hareket halinde olmaktadır.

Yüz felcinin bebekler açısından nasıl olduğundan bahsettik. Şimdi ise çocuklarda görülen yüz felçlerinden bahsedelim. Yüz felci aslında tüm yaş kategorilerinde görülen oldukça tehlikeli olan hastalıklardan biri olmaktadır. Çocuklarda yüz felci geçirmek ileri ki zamanlar için büyük sıkıntıların da meydana gelmesine yol açar. Çocuklar genelde sokaklarda veya tehlikeli bölgelerde oyun oynamaktadırlar.

Bu oyunlara bağlı olarak kendilerini her daim tehlike içine atarlar. Ama bu tehlike durumlarını çocuklar fark edemedikleri için hiçbir sorun olmayacakmış düşüncesi içerisinde oyunlarına devam ederler. Bu oyunlar sırasında kendiliğinden olan veya çevrenin etkisi ile olabilecek darbelerin çocukların yüzlerine gelmesi nedeni ile yüz felci geçirmeleri muhtemel olan ihtimaller arasında olmaktadır.

Yüz bölgelerine alınmış olan darbeler yüzdeki sinirlere zarar verdiğinden dolayı sinirlerde ezilmeler oluşur. Bu oluşan ezilmeler de sinirlerinin tam aktif işlemesine engel olur. Bu durumda da yüzünü tam anlamıyla işlevsel hale getiremeyen çocuklarda yüz felçleri ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Çocuklarda görülen yüz felçler inin bebeklere oranla daha belirgin olarak gün yüzüne çıktığı görülmektedir. Bu gibi durumlarda çocuklar gülmek istemelerinde veya konuşmak istemelerinde oldukça büyük engellenmeler ile karşı karşıya kalabilmektedirler.

Bebek ve Çocuklarda Yüz Felci Tedavileri

Bebeklerde meydana gelen çok küçük bir yüz felcini bile doktorlar yaptıkları kontroller sonrasında kısa zamanda açıklığa kavuşturmaktadır. Açıklığa kavuşturulmuş olan yüz felci hastalığı neden olduğu hakkında bilgi sahibi olamamaktadırlar. Bu durumda da doktorlar bebeklerin yüzlerinde oluşan felçleri daha iyi anlamak adına ya MR çektirmeleri gerektiğini ya da tomografilerinin çekilmesi gerektiğini aile bireylerine iletirler. Doktorların yaptıkları detaylı saptamaları sonucunda sadece sinirlerinden kaynaklı olan sorunlar haricinde başka nörolojik açıdan sorunların olduğu da tespit edilirse ona uygun olan tedavi yöntemlerinin yapılması gerektiğini velilerine bildirmektedirler.

Çocuklarda da aynı durumların geçerli olduğunu söylememiz gerekmektedir. Yüz felci hastalığının nasıl geçirildiğine dair detaylı incelemelerin sonucuna göre tedbirlerin alınması beklenmektedir. Bu yapılacak olan tedavi yöntemleri arasında ilaç takviyesi de bulunmaktadır. Tabi ilaç takviyesinin yapılması kararlaştırılmış ise yüz felcinin kalıntılarının hemen geçmesi beklenemez. İlaçların düzenli olarak yüz kısımlarına uygulanması sayesinde zaman içerisinde çocuğun yüzünde meydana gelmiş olan felcin iyileşmesi adına büyük bir adım atılmış olunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Şekilde Ve Nasıl Verilmeli? başlıklı makalemizde coçuklara tuvalet, çocuklara tuvalet eğitimi ve çoçuklara tuvalet nasıl öğretilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN