Bilgi

Bedene İyi Bakan Sağlık Koşulları

Bedene İyi Bakan Sağlık Koşulları

Birey İçin Beden ve Çevre

Sağlık hem bireyden hem de çevreden büyük ölçüde etkilenen ve değişen bir kavramdır. Bireysel faktörlerin ya da çevresel koşulların değişimi; birey, aile ve toplumun da sağlık düzeyini etkilemekte, sağlık durumunu artırmakta veya düşürmektedir. Beden sağlığının devamının sağlanması ve korunması da bu nedenle birçok etmene bağlıdır. Bireylerin, sağlığı etkileyen bu etmenlerin farkında olması ve bilmesi, kendi sağlıklarını yükseltici koşulları sağlamalarında yardımcı olacaktır. Zira bedenin ve çevrenin tanınmaması uygunsuz, yanlış sağlık davranışlarının yapılmasına sebep olabilir. Günümüzde birçok sakatlanma yanlış kültürel sağlık inançlarından kaynaklı olmaktadır.

Bireysel Sağlık Koşulları

Sağlık ve hastalık her ne kadar zıt kavramlar gibi görünseler bile aslında iç içe geçmiş iki kavramdır. Öncelikle ikisinin de derin bir genetik temeli vardır. Kalıtsal gelen birçok hastalık günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak bir o kadar da kalıtsal geçişli güçlü bağışıklı bireyler de bulunmakta. Genetik geçişli sağlık bireye ait bir sağlık faktörü olsa da bireyin elinde olan bir durum söz konusu değildir. Bunun dışında bedene iyi bakmak için bireyin elinde olan birçok koşul bulunmakta. Öncelikle sağlıklı yaşama alışkanlığı bir beden için en iyi yoldur.

Günümüzde kahve ve diğer kafein tüketimi giderek artmaktadır. Bu da ileri yaşta kalp damar hastalıklarına neden olabilmektedir. Aynı şekilde sigara ve diğer tütün ürünleri, alkol tüketimi, aşırı yağlı yiyecekler, asitli içecekler; sindirim sisteminde önemli ölçüde tahribata ve karaciğer, böbrek, akciğer gibi önemli organlarda kansere yakalanma riskini artırmaktadır. Bu nedenle bu tip yiyecek ve içeceklerden uzak durulmasında fayda olacaktır.

Çevresel Sağlık Koşulları

Birey, bedenini tanıdığı kadar çevresini de tanımalıdır.Bedene iyi bakmak için oluşturulacak sağlıklı yaşam koşulları, çevreden bağımsız düşünülemez. Öncelikle hava kirliliğinin yaygın olduğu yerlerde mümkün olduğu kadar, en azından ayda bir kere de olsa doğa yürüyüşlerine çıkılmasında fayda var. Şehrin kirli havasından sonra akciğerlere temiz hava iyi gelecektir. Aynı zamanda nüfus kalabalıklığı ve iş stresinden bir nebze uzaklaşmak için iyi bir ortam sunacaktır. İnsan sosyal bir varlıktır ve çevresi ile her zaman iletişim halindedir. Birey, kendisini mutsuz eden, strese sokan insanlardan uzak durmalı; daha pozitif insanlar ile iletişim içerisinde olmaya çalışmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yenilen Gıdaların Sağlıksız Olması başlıklı makalemizde sağlıklı gıdalar, sağlıklı yiyecekler ve yenilen sağlıksız gıdalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN