Bilgi

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı tıpta kullanılan ismiyle lumbago olmaktadır. Bel bölgesinde ortaya çıkan her türlü ağrıyı tanımlamak için kullanılan genel bir terim olmaktadır. Erişkinlerin yaklaşık olarak %80 kısmını etkileyen ve önemli iş gücü kaybına neden olan sağlık sorunudur. Toplumumuzda Bel ağrıları aniden ortaya çıkan keskin bir ağrı şeklinde olabileceği gibi donuk hafif bir ağrıda olabilmektedir.

Bel bölgesi ya da lumbal bölgenin işlevleri arasında yapısal destek hareket ve belirli vücut dokularının korunması bulunmaktadır. Bel ağrısı bir anda gelebildiği gibi aynı zamanda sürekli olan ağrı biçimi şeklinde de kendini gösterebilmektedir. Ağır kaldırma ve gebelik gibi sebepler nedeniyle bel fıtığı da bu ağrıya neden olabilmektedir.
Bel ağrısının sebepleri arasında en yaygın olanları belin zorlanması, sinir tahrişi, omurilikten çıkan sinir köklerinde sorunlar, kemikler ve eklem problemleri olmaktadır.

Belin zorlanması Bel ağrıları için neden olacak olan problemler arasında yer almaktadır. Bel bölgesindeki bağların ve tendonların ya da kaslarının gerilmesi sonucunda yaralanmasıdır. Bölgedeki yumuşak dokuların gerilmesi sonucunda yaralanmasıdır. Bölgedeki yumuşak dokuların gerilmesi ile ilgili yapılarda değişen derecelerde mikroskobik yırtılmalara neden olmaktadır. Zorlama bel ağrısının en sık sebepleri olarak kabul edilmektedir. Bel bölgesinde omurgadan çıkan sinirler omurilikte omurilikteki köklerinden cilt yüzeyine kadar herhangi bir yerde mekanik basınç nedeniyle tahriş olabilmektedir. Bu şartlar arasında disk hastalığı kemiklerdeki problemler ve zona enfeksiyonuna bağlı sinirlerin iltihaplanması bulunmaktadır.
En sık 35 ve 45 yaşlarda kendisini gösteren bel ağrısı kadınlarda aynı zamanda erkeklerde de eşit oranda görülmektedir.

Ayakkabı bağlarını bağlamak için eğilmek gibi çok hafif bir fiziksel stres dahi bu kişilerde kırıklara neden olabilmektedir. Bir kişinin işini ve kişisel yaşamını önemli ölçüde etkileyebilen Bel ağrıları yaygın bir sağlık sorunudur. Bel ağrısı nedeniyle ayağa kalkmak ve hareket etmek zorlaşmaktadır. Bununla beraber kısa bir yürüyüş, yoga, yüzme ya da hafif derecede başka bir sportif aktivite sıklıkla bel ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Egzersiz gergin kasları gevşetir ve beynin doğal ağrı kesicileri olan endorfin salınımı uyarmaktadır.

Bel ağrısı için hangi doktora gidilir? Beyin cerrahisi uzmanına gitmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız? başlıklı makalemizde mutlu ve sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız, sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız ve sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız 2.sınıf hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN