Bilgi

Bel Çevresi Kalınlığı Ciddi Sorunlara İşarettir

Bel Çevresi Kalınlığı Ciddi Sorunlara İşarettir

Erkeklerde ve Kadınlar da bel çevresi kalınlığı sağlık açısından çok önemli bir göstergedir. Bel çevresinin erkekte 102, kadınlarda ise 88 cm geçmesi ciddi sağlık sorunu olduğuna işarettir. Bel çevresinin kalınlığı bel bölgesinde ki yağlanmayı ve bu yağlanma da kalp de oluşan yağlanmayı gösterir.

Tartı tek başına yeterli değil

İdeal vücut ağırlığı sadece tartı ile belli olmaz. Önemli olan diğer husus ise vücuttaki yağ oranıdır. Vücudumuzdaki yağ oranı sağlığımız açısından çok önemlidir. Örneğin karın çevresinde depolanan yağ, kalp krizi riskini yükseltir ve şeker hastalığını tetikler. Bel çevresinde bulunan yağları sadece diyet ile eritmeniz mümkün değildir. Egzersiz yapmanız da şart. Her gün en az 30 dakika bel ve karın bölgesini çalıştıracak egzersizler uygulamanız gerekmektedir.

Vücuttaki ortalama normal yağ oranı kadınlar için % 22- 25, erkekler de ise % 18-22 olmalıdır. Kadınlardaki yağ oranı daha fazladır, çünkü kadınlarda ki östrojen hormonu yağ oranını tetiklemektedir. Vücuttaki yağ oranını kendi kendimize ölçmemiz imkansız ama eğer bel çevresi ölçünüz, kadın iseniz 88 cm, erkek iseniz 102 cm geçiyor ise tehlike çanlarının çalmaya başladığının bir göstergesidir.

Su içmek vücudumuzda ki ödemleri atmamıza yardımcı olacaktır. Vücudunuzun ihtiyacı olan günlük 2 litre suyu tüketmeniz gerekmektedir. Eğer ki gün içerisinde spor ya da egzersiz yapıyorsanız günlük su tüketiminizi 3 Litreye çıkarın.

Alışverişe tok gidin

Alışverişe giderken ise kesinlikle aç karnına gitmeyin. Alışverişe gitmeden önce mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayın. Mümkün olduğunca yağ oranı düşük besinleri tercih edin. Önceden hazırlayacağınız bir alışveriş listesi gereksiz abur cubur almanıza ve kendinizi çikolata reyonunda bulmanıza engel olacaktır.

Meyve seçerken ise dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Meyve alırken hemen tüketeceğiniz meyveler olgun olmalı, daha sonra tüketilecek meyveler ise daha az olgunlaşmış olmalıdır.

Kendinizi et reyonunda bulduğunuzda ise kırmızı et ve ya beyaz et alırken yağsız ve yağları iyi ayrılmış olan etleri seçmeye çalışın. Peynir, süt ve yoğurt ’un da yağ oranı düşük olanlarını almanız gerekmektedir. Ekmeğinizi alırken ise tam tahıllı ve tam buğdaydan üretilmiş ekmek olmasına dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Kesin Çözümle Kekemeliği Yenme başlıklı makalemizde kekemeliğe kesin çözüm, kekemelik ve kekemelik nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN