Bilgi

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu nedir? Bel soğukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Bel soğukluğu en sık görülen cinsel hastalıkların başında gelir. Genellikle erkeklerde görülür ama kadınlarda görülme ihtimali de vardır. Tedavi edilmezse başka sorunlara yol açabilen bir hastalıktır.

Peki bel soğukluğu nedir?

Bel soğukluğu hastalığın halk arasındaki ismidir. Tıptaki ismi ise “üretrit”tir. Üretrit, idrar yolundan cinsel yolla bulaşan enfeksiyon demektir. İki türü vardır; bunlar “gonore” ve “nongonokoksit”tir. Gonore genellikle 50 yaşa kadar erkeklerde görülür, gonore denilen bir mikroptan ismini almıştır. Nongonokoksit ise parazite benzeyen hücre içi mikroplarla oluşur. İkisi arasındaki fark akıntının rengi ve bulaşmadan sonraki hastalığın devam etme süresidir.

Bel soğukluğu nedir kısmını geçtikten sonra bel soğukluğu nasıl tedavi edilir?

İki çeşit bel soğukluğu var demiştik. Tedavide önemli olan hastanın hangi çeşit bel soğukluğuna sahip olduğudur. Bunun için herhangi bir üroloji doktoruna başvurmak gerekir. Genellikle gonore enfeksiyonu daha yaygındır bu enfeksiyon özellikle %90 oranında erkeklerde görülmektedir. Bu enfeksiyon sonucunda tedavi antibiyotiklerle yapılmaktadır. Antibiyotiklerin penisilin grubu ile yapılan tedavi yaklaşık 2 hafta sürmektedir. 2 hafta boyunca tedaviye yani antibiyotik alımına devam edebilir. 2 haftanın ardından erkekte akıntı rengi değişmiyorsa tedavinin üzerine doktorun durumun ciddiyetine göre yeni tedavi grubu eklenebilir. Yaklaşık olarak bir ayda tedavi tamamlanmaktadır. Tedavide en önemli detay ise tedaviyi sadece erkek tarafından değil cinsel ilişkiye devam edeceği kadın tarafının da katılması gerekmektedir çünkü bakteriler öldükten sonra ilişki devam edecekse bakteriler tekrar erkekte bel soğukluğuna sebep olabilir.

Bel soğukluğu tedavi edilmezse çok ciddi durumlar oluşturabilir bunların başında kısırlık gelir. Kişi bel soğukluğuna yakalandığı zaman kendi kendine iyileşeceğini tahmin edebilir ancak bu durumda hastalık kronikleşme durumuna geçer ve tekrar ortaya çıkabilir bu tekrarlamalar sonucunda hastanın idrar yolunun daralması durumu ortaya çıkabilir ve stent yardımı alınabilir.

Bir önceki yazımız olan Ejderha Meyvesi Pitaya Nedir? başlıklı makalemizde ejder meyvesi, ejder meyvesi nasıl ve ejder meyvesi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN