Bilgi

Besin alerjisi nedir?

Besin alerjisi nedir?

Besin alerjisi herhangi bir besindeki katkı maddelerine vücudumuzun vermiş olduğu reaksiyonlar bütünüdür. Bunların çok çeşitli durumları vardır ve bir insanda herhangi bir besine karşı alerji olabilir. Bu durum tüm besinlere karşı ya da aynı besinin farklı türlerine karşı alerji olacağı anlamına gelmez. Besin alerjisi insandan insana değişiklik gösterebilir ve alerjinin boyutları mevcuttur.

Besin alerjisi nedir ve nasıl anlaşılır sorusuna gelecek olursak; Örneğin herhangi bir besin tükettiğimiz zaman vücudumuzda ateş, kızarıklık veya beklenmedik bir durum oluşmasına besin alerjisi nedir.

Besin alerjilerinde genellikle bazı besinlerde daha çok rastlanır. Örnek vermek gerekirse bunlar; yumurta, soya, balık, buğday, midye, istiridye gibi kabuklu deniz yiyecekleridir. Besin alerjisini etkileyen bazı etmenler vardır. Bunlardan en önemlisi yaştır, genellikle besin alerjisi küçük çocuklarda daha fazla görülür. Bunun dışında geçmişte yaşadığımız bazı problemler örnek veriyorum “egzama” besin alerjisinin fazla olmasına etkili bir diğer risk faktörüdür.

Besin alerjisi sonucunda görülen bazı durumlar vardır bu durumlar oluştuğu zaman hemen bir doktora başvurmak gerekir. Bunlardan bazıları deri döküntüsü, kusma, ishal, kaşıntı, mide krampları mide bulantısı, nefes darlığı, kan basıncında düşme, dudak şişmesi, boğazda şişme ve öksürük sayılabilir.

Besin alerjisi nedir sorusunun cevabını yanıtladık. Şimdi de besin alerjisinin tedavisi konusuna gelelim. Tedavi için genellikle alerji yapabilecek yiyeceklerden kaçınmak gerekir herhangi bir yiyeceğe karşı alerjiniz varsa ve bu yiyeceği istemsiz olarak tük etmişseniz oluşacak herhangi bir anormal durumda doktora başvurmanız gerekir ciddi bir durumda 112 acil servisi aramanız gerekmektedir. Bazı ilaçların içinde alerjisi olduğunuz etken maddeleri de bulunabilir bunları da doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Bu durumda o ilacın muadili başka bir ilaç kullanmanız tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Bel Soğukluğu Nedir? başlıklı makalemizde Bel Soğukluğu, Bel Soğukluğu Nasil Geçer ve Bel soğukluğu neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN