Bilgi

Beyaz Çay Nedir? Faydaları Nelerdir?

Beyaz Çay Nedir? Faydaları Nelerdir?

Beyaz Çay Nedir?

Bilimsel adı Camellia sinensis olan beyaz çay, zaten Uzakdoğu menşeili bir çay türü. Anavatanı Çin, Doğu Nepal, Doğu Tayland, Tayvan, Sri Lanka ve Hindistan olan beyaz çay, tahminen 5000 sene evvel Çin’de yer aldı. Rivayete göre Çin imparatoru Shen Nung, bir yolcusu sırasında susadı ve yardımcıları ona güneşin altında ısınan sudan verdiler. Suyun içerisine düşen beyaz çay taneleri, bu ılık suya kaliteli bir rayiha verdi ve bu meşrubat imparatorun epey hoşuna gitti… Rivayetin ne kadar doğru olduğunu bilemiyoruz, fakat imparator için epey hoş bir sürpriz olduğu net.

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çayın Son senelerde bu kadar tanınmış olmasının, hem de yeşil çayın “faydalı bitkisel çaylar” kategorisindeki öncülük tahtını sallamasının esas sebebi imalatında sarfedilen tekniktir. Beyaz çay için toplanan çay yaprakları işlenirken oldukça az okside olmasından, yeşil çaya nispeten daha çok antioksidan içermektedir.

Kalp Sağlığı:

2001 seneninde Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir incelemeye göre, beyaz çay içmek kalp hastalıkları tehlikesini düşürüyor. Bunun sebebi olarak, beyaz çayda tespit edilen kateşinlerin damarları genişleterek tansiyonu (kan basıncını) düşürmesi ve beden çapında kan akışını iyileştirmesi gösteriliyor. Beyaz çay bu noktada yeşil ve kara çaya göre bir ismim önde zira “kateşinler” itibariyle henüz varlıklı.

Kanser:

Oregon Eyalet Üniversitesi aracılığı ile uygulanan bir çalışmaya göre beyaz çayda tespit edilen kateşinler, kanserli hücre oluşumunu engel olarak kanserli tümörlerin büyümesini yavaşlatabiliyor. Yine aynısı raporda bulunan verilere göre derli toplu beyaz çay içmek karaciğer, cilt, göğüs, kolon, prostat, akciğer, yemek borusu, pankreas, mide ve yumurtalık kanseri tehlikesini azaltabiliyor. Amerikan Kanser Derneği ise beyaz çayı meme kanseri atlatmış şahıslara kanserin nüksetmesini önlemek için öneriyor.

Cilt:

Serbest radikallerin adedi arttığında oksidadif gerilim seviyesi yükselir ve cilt hücreleri de dahil olmak üzere bütün hücrelerde yapısal tahribat ortaya gelebilir. Beyaz çayda tespit edilen antioksidanlar, bedende tespit edilen serbest radikallere karşı savunma sağlayarak oksidatif stresi önlüyor ve bunun ciltteki negatif tesirlerini engelliyor. 2003 seneninde uygulanan bir başka incelemede ise beyaz çayı cilt üstünde kullanmanın, güneşin zararı dokunabilecek ışınlarının cilt hücrelerinde oluşturduğu hasarı en aza indirmiş olduğu ve yaşlanmanın ciltteki belirtilerini geciktirdiği neticesi elde edilmiş.

Bir önceki yazımız olan Maydanoz Çayının Faydaları başlıklı makalemizde diyet, maydanoz çayı ve maydanoz çayı faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Rize ve trabzona uğrarsınız mutlaka çay fabrikalarını ziyaret edin. orada beyaz cay olmak üzere diğer çay larinda yapımını vede çayın demleme yöntemini izleyebilir dilerseniz satinda alabilirsiniz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN