Bilgi

Beyaz Dutun Faydaları Nelerdir ?

Beyaz Dutun Faydaları Nelerdir ?

Beyaz Dut

Dut, tüm dünyada çok sevilen bir meyve türüdür. En çok bilinen türü karadut olsa da beyaz dutun hayranları da az değildir. Birbirlerinden yalnızca renk olarak değil, içerik olarak da ayrılan beyaz ve kara dut, vücuda oldukça faydalı meyvelerdir. Tadı ve şekli insanların en sevdiği meyvelerden olmasına etki eder. Yazın başlarında olan ve özellikle yol kenarlarında bol bol bulunan beyaz dut, oldukça zengin içeriği ile de dikkat çekmektedir. Aslında yabani bir ağaç türü olsa da dut, bahçelerin vazgeçilmezlerindendir. Oldukça bereketli bir ağaç olan dut, meyve konusunda da çoğu zaman oldukça cömert davranır. Her ne kadar dut ağacı çok dayanıklı olsa da meyveleri çabucak tüketilmelidir. Çünkü meyveleri sıcağa dayanıksızdır, üstüne üstlük dala ağır geldiği için hemen dökülmeye başlar. Beyaz dut, içerdiği maddeler ile insan sağlığına oldukça faydalıdır.

Beyaz Dutun Faydaları

Beyaz dut, karadut gibi vücudun ihtiyacı olan maddelerin karşılanmasında iyi bir yardımcıdır. Beyaz dut hem daldan toplanıp yenebilir hem de kurutularak kış aylarında iyi bir yemiş haline gelebilir.
Beyaz dut, yaraların kapanmasına yardımcı olur. Hem yiyerek hem çay olarak hem de kür şeklinde kullanıldığında yaraların kapanmasında süreci hızlandırır. Kapanmayan yaralar için de faydaları kanıtlanmıştır. Anadolu’da yüzyıllardır beyaz dut, yaprağı, ağacın kabuğu yara tedavisinde kullanılır. İçerdiği maddeler beyaz dutun iyi bir iltihap sökücü olmasına sebep olur. Kanda iltihap varsa yine beyaz dut yenmesi veya yapılacak çayın içilmesi veya kürün kullanımı o iltihabı sökecektir.

Beyaz dut, egzama hastalığına iyi gelir. Egzama gibi birçok cilt sorununu çözer. Cilt sağlığı için kritik önemde bulunan maddeleri içerdiği için beyaz dut bu konuda bol bol kullanılır.Beyaz dut, tazeyken doğal bir antibiyotik görevindedir. Birçok hastalığın tedavisinde ek besin olarak kullanılabilir. Soğuk algınlığı, grip gibi küçük hastalıklara yakalanmayı engellediği gibi onların tedavisinde de etkilidir. Kış aylarında da beyaz dutun kurusu birçok hastalığa karşı önlem olabilir. Antibiyotik özelliği azalsa da tamamen kaybolmaz. Tatlı bir kuruyemiş olarak kış aylarında tercih edilmesi tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN