Bilgi

Beyaz Yulaf Nedir?

Beyaz Yulaf Nedir?

Beyaz Yulaf, diyetinize dahil etmeniz gereken sağlıklı besleyici bir besindir.

Kahvaltı, yaptığınız günün ilk uygun yemeği.

Birçok insan kahvaltı için çok hafif bir şeyden hoşlanır, ancak ağır kahvaltı yapmayı tercih eden kişiler de vardır. Hangisini tercih ediyorsun? Cevabınız ne olursa olsun, ancak kahvaltınız sağlıklı ve besleyici olmalı, Evet mi, Hayır mı? Evet ise, bu makalede, çok besleyici ve sağlığınız için mükemmel olan bir favori bileşen bulacaksınız. Ve bu öğenin adı Beyaz Yulaf. Kulağa ilginç geliyor, değil mi? O zaman daha fazlasını okuyalım.

Yulaf ezmesi olarak da bilinen Beyaz Yulafı genelde herkez bilir. Doğal bir bütün tahıldan elde edilen tahıl çeşitlerinden bir tanesidir. Bu ürünün çeşitli faydaları vardır ve kuşkusuz çok besleyicidir. Bunlar sindirime yardımcı olan çözünür lifler açısından oldukça zengindir. Kabızlık ve daha fazlası sindirim sorunlarının geliştirilmesinde yardımcı olan çözünür lifler açısından oldukça zengindir. Beslenme gerçekleri aşağıdaki gibidir.

Beyaz Yulaf Veya Yulaf Ezmesi Hakkında Besin Gerçekleri

Yulaf ezmesinin çok sağlıklı ve besleyici bir madde olduğunu tekrar belirtmeye gerek yok.

 • 100g İçindeki Beyaz Yulaf
 • Toplam yağ (1.4g)
 • Doymuş yağ (0.2g)
 • Çoklu doymamış yağ (0.4g)
 • Tekli doymamış Yağ (0.4g).
 • Sodyum (49 mg)
 • Potasyum (61 mg)
 • Toplam karbonhidrat (12g)
 • Diyet Elyafı (1.7g)
 • Şeker (0.5g)
 • Protein 2.4g’dir.
 • A vitamini
 • B12 vitamini
 • Vitamin B-6
 • D vitamini
 • C vitamini
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Magnezyum

Beyaz Yulaf Sağlık için Faydaları

Diyetinize dahil ettikten sonra alacağınız pek çok sağlık faydası vardır. Yukarıda belirtildiği gibi besinlerle dolu. Bu besinler, bu günlerde genellikle karşılaştığınız genel sağlık sorunlarıyla mücadelede size yardımcı olur. Beyaz yulafın sağlık yararları aşağıda sıralanmıştır:

 1. Kolesterol düşürür

Bildiğiniz gibi, yulaf ezmesi yeterli miktarda diyet lifi içerir. Bu lif düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” Kolesterol ile savaşan en iyi silahlardan biridir. Yulaf yulafla (yulafın dış muhafazası) karıştırılırsa, kalitesi çok daha fazla artar ve böylece Kolesterol gibi bazı ciddi sorunların üstesinden gelmek için etkili olur. Bu sayede olası kalp hastalığı riski de büyük ölçüde azalır ve bu da sizi daha sağlıklı kılar.

 1. Yağ Azaltmak

Çözülebilir lif, vücudunuzdaki aşırı yağları çıkararak kilonuzu kontrol etmede etkilidir. Yulaflarda bulunan bu lif yağ emilimine yardımcı olur ve daha sonra onu sisteminizden temizler. Yulaf, vücudunuzda bulunan istenmeyen yağları ve kalorileri devralabilir ve böylece sağlığınız için herhangi bir sorun yaratmaz, düşmanlarınız da kontrolünüzde. Yulaf, vücudunuzda bulunan istenmeyen yağları ve kalorileri devralabilir ve böylece sağlığınız için herhangi bir sorun yaratmaz, düşmanlarınız da kontrolünüzde.

 1. Şeker Seviyesini Kontrol eder

Yine, bu noktada, yulafın diyabetik bir hasta için çok iyi olduğunu düşünüyorsanız, o zaman siz haklısınız demektir. Burada ayrıca çözünür lif önemli bir rol oynar. Genel olarak, karbonhidratın kontrol edilmesine yardımcı olan herhangi bir normal diyet, diyabetik bir hastanın kan şekeri seviyesinde artışa neden olabilir. Ancak, bu çözünür lifin yeterli miktarda bulunmasıyla, bu etki tamamen tersine çevrilir, yani kan şekeri seviyesi azalır. Bu, insülinin gereksinimine (veya daha az ihtiyacına) ihtiyaç duyulmasını sağlar. Bu, diyabetik hastalar için, özellikle insülin dışı minör hastalara çok faydalı olur.

 1. Menopoz Etkileriyle Savaşır

Bunu bildiğim zaman, kadınlar sadece bu eşyayı sevmeye başlayacaklar. Evet, doğru anlıyorsunuz, düzenli olarak yulaf tüketmek, menopozun etkilerini gidermek için yardımcı olur. Menopoz oluşumu nedeniyle karşılaşabileceğiniz rahim ve yumurtalık sorunlarının üstesinden gelmek için yardımcı olacaktır. Bu, kadınlarda çok stres ve depresyon veren bir şey. Ayrıca! Yulaf ezmesi, protein ve lif bakımından zengin olmasından dolayı, depresyon ve ruh hali değişimlerinden kurtulmanızda size yardımcı olacaktır. Yani bu harika değil mi? 🙂

 1. Endokrin Sistemlerini Geliştirir

Yulaf ezmelerinin önemli faydalarından biri, vücudumuzun endokrin sistemlerinin işleyişini arttırmasıdır. Bu, sağlığı korumak için birçok yönden size yardımcı olur.

 1. Kanser Riskini Azaltır

Bu büyük bir açıklama, ama bunun doğru olduğundan emin olun. Çalışmalar, beyaz yulafın hücre hasarını yavaşlatmak için E Vitamini ile birlikte çalışan bazı eşsiz antioksidanlara ve yağ asitlerine sahip olduğunu bulmuştur. Bu vücudunuz için mükemmel bir şey ve böylece kanser riskini ortadan kaldırır.

 1. İyi Kalsiyum ve Demir Kaynağı

Beyaz yulaf demir ve kalsiyum açısından zengindir. Kemiklerini ve tırnaklarını güçlendirir, kalbinizin işleyişini geliştirir.

 1. Muhtelif

Günümüzde insanların karşılaştığı pek çok ortak sorun var. Gastrointestinal bozukluklar, kabızlık ve daha fazlası. Beyaz Yulaf, tüm bu küçük sorunlara karşı savaşmanıza yardımcı olur. Çözünebilir lifin varlığı, bu bileşenin birçok açıdan çok yararlı olmasını sağlar.

Sağlıklı diyet Sağlıklı beslenme ile başlar…

Bir önceki yazımız olan Diyet Sırasında Yapılacak Tarifler Nelerdir? başlıklı makalemizde Diyet tarifleri, Diyet yemek tarifi ve Diyet yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Beyaz yulaf özelliklerine benzer kinoa kullanmaya başladım. Haşlayıp yoğurt ile yiyiyorum acıktıkça. Oldukca faydalı yüksek proteinli yüksek lifli. Yulafa alternatif olabilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN