Bilgi

BILDIRCIN YUMURTASI NELERE İYİ GELİR?

BILDIRCIN YUMURTASI NELERE İYİ GELİR?

Bıldırcın yumurtası, faydaları sayesinde birçok kişinin favori besinleri arasında yer alır. Astım ve öksürük gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen bıldırcın yumurtası, insan sağlığı için oldukça önemlidir. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığın önleyicisidir. Bıldırcın yumurtasının içerisindeki yüksek protein sayesinde sporcuların tercihleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda iştah açıcı özelliği olduğu için, çocukların tüketmesi oldukça önemlidir. Sülünler ailesine ait olan Bıldırcın Kuşları iyi şartlarda 300 tane yumurta verebildikleri gibi etleri de oldukça lezzetlidir.

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına oranla 9 kat protein, 8 kat demir ve 5 kat fazla fosfor içermektedir. Tam anlamı ile vitamin deposu olan bu küçük yumurtalar, çiğ olarak ta tüketilmektedir. İnce kabuk yapısına sahip olan bıldırcın yumurtasının ikramı Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da büyük bir incelik olarak kabul edilmektedir. Eski çağlarda yaralanmalar ve burkulmalarda ilaç niyetine kullanılan bıldırcın yumurtası kabukları ile beraber kırılıp bu bölgelere masaj yapıldığı bilinmektedir.

İçerisinde D,A vitaminlerinin yanı sıra Sodyum, Potasyum ve Kalsiyumu da bol miktarda barındırmaktadır. Bir bıldırcın yumurtası, iki tane tavuk yumurtasından daha faydalıdır. Bağışıklık güçlendirici özelliği oldukça yüksek olan bu yumurtalar, Türk Mutfağında sıklıkla tercih edilmektedir. Bıldırcın yumurtaları artık günümüzde hemen hemen her yerden temin edilebilmektedir.

Peki bu küçük yumurtaların faydaları nelerdir?

 • Kan basıncını dengelediği için, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarının önüne geçmektedir. Ancak çok fazla tüketilmesi önerilmemektedir

Kalorisi yüksek olmasına rağmen kilo vermede yardımcı olur. Çünkü, tokluk hissi verdiği gibi aynı zamanda enerji seviyesini yükselttiği için yağ bağlanmasının önüne geçmektedir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara karşı kalkan olur. Aynı zamanda kanser hastalığına karşıda vücudu güçlendirmektedir. Yapılan tüm araştırmalar sonucunda düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketen kişilerin kansere yakalanma olasılığının neredeyse hiç olmadığı gözlemlenmiştir.
 • Bağışıklığı serbest radikalli hücrelerden temizlemektedir. Vücudun enerji oranını yükselttiği gibi aynı zamanda hastalıklara karşı vücut direncini de arttırmaktadır.
 • Gün içerisinde oluşan çevresel etkilerden dolayı artan metalleri vücuttan uzaklaştırmaktadır. Vücudu toksinlerden arındırdığı için, vücudun yenilenme sürecinde destek olmaktadır.
 • Vücutta ihtiyaç duyulan kalsiyumu sağladığı için kemikleri güçlendirmektedir. Vücudun ödem ve iltihap olmasına engel olur. İleri yaşlarda karşılaşılabilen kemik erimesi ve romatizmal hastalıkların önüne geçmektedir. Ürik asiti azaltarak kasların sağlığını korumaktadır.
 • Cilt hastalıklarında en sık karşılaşılan egzamaya etkisi oldukça fazladır. Cildi parlak tutar ve hücre yapılarını korur. Yaşlanmayı geciktirir.
 • Saç dökülmesini engellediği gibi saç yıpranmalarına da çok iyi gelmektedir. Banyo yapmadan bir saat önce bıldırcın yumurtası ve zeytinyağından elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza sürün ve bir süre bekledikten sonra bol su ile yıkayın. Saçlarınızın eskisinden daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz.
 • Sinir hücrelerini yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple hem nörolojik hem de ruhsal hastalıklara iyi gelmektedir.
 • Göz sağlığı için oldukça önemli olan bıldırcın yumurtası, gözün ihtiyacı olan A vitaminin yüzde 90’ınını karşılamaktadır. Aynı zamanda vücudunda ihtiyacı olan A vitaminini karşıladığı için, cilt tabakası ve organlardaki zarların yenilenmesinde fayda sağlar.
 • Grip, bronşit ve üst solunum enfeksiyonların da oldukça faydalıdır.
 • Bıldırcın yumurtası, doğada bulunan en kaliteli D vitaminini içerisinde bulundurmaktadır. Bu sebeple D vitamini eksikliği olanların mutlaka düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
 • Gelişim çağında olan çocukların kemiklerinin daha sağlıklı gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Motor hareketleri için oldukça önemli kasların daha esnek olmasını desteklediği için, ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi ya da iltihaplanması riskini sıfıra indirir.

Bıldırcın Yumurtasının Tüketimi

Çiğ olarak tüketildiğinde daha faydalı olan bıldırcın yumurtasının sarısı kısmındaki bir madde, vücuttaki B vitaminini etkisiz halde getirmektedir. Bu sebeple uzmanlar bıldırcın yumurtası çiğ tüketileceği zaman sarısının tüketilmemesi gerektiğini söylemektedir. Bir kaba kırılan bıldırcın yumurtasının beyazını sarısından ayırın, beyazını bir bardağa alın. İçerisine süt ve bal ekleyerek bolca karıştırın. Bu karışım öksürüğe çok iyi geldiği gibi aynı zamanda alerjik reaksiyonlara da iyi gelmektedir. Bu karışım vücut direncini arttırır ve bağışıklığı güçlendirir. Bunun için her gün 1 bardak içmek yeterlidir.

Bıldırcın Yumurtasının Zararları

Bıldırcın yumurtası yüksek kalori miktarına sahiptir. Çok aşırı miktarda tüketilmesi kötü kolestrol seviyesini yükseltmektedir. Bu da kalp damar sağlığını olumsuzluk yönde etkilemektedir. Aynı zamanda aşırı bıldırcın yumurtası tüketiminde, böbrek üstü bezlerin çalışma işlevselliğini düşürmektedir. Kronik hastalığı olanlarda ise ilaçlar ile birlikte tüketildiğinde olumsuz yönde etkiler görülebilmektedir. Kronik hastalar, bıldırcın yumurtasını mutlaka doktoruna danışarak tüketmeleri gerekmektedir. Bıldırcın yumurtası 2 yaşını doldurmamış bebeklere kesinlikle verilmemelidir. Çünkü, bebeklerin böbrekleri ve sindirim sistemleri henüz tam gelişmediği için, bıldırcın yumurtası bebeklerin organlarını yorar. Bu sebeple uzmanlar bebeklerde bıldırcın yumurtasının 2 yaşını doldurduktan sonra verilmesi gerektiğini özellikle vurgulamaktadırlar. 3 yaş üstü çocuklarda ise bıldırcın yumurtası her gün tüketilmemelidir. 1 gün verip, 1 gün vermemek daha faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Arı Sütü Kanser Hastalarına Umut Oldu! başlıklı makalemizde arı sütü, arı sütü faydaları ve arı sütü kanser hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN