Bilgi

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk, depresyon gibi duygusal bozukluklardan biridir. Bu, etkilenenlerin duygularını etkilediği anlamına gelir. Genellikle hiçbir harici tetikleyici olmadan güçlü bir ruh hali değişimi yaşarsınız.

Bipolar bozukluk ciddi bir akıl hastalığıdır. Bu hastalığa yakalanmış kişilerde ani olarak duygu değişimlerine rastlanır. Örneğin bir anda aşırı mutlu olan bir insan bir süre sonra aşırı şekilde mutsuz olabilir. Duyguları en uç noktalarda yaşarlar ve bu durum da hem işlerinde hem sosyal çevrelerinde hem de aşk durumlarında o insanlara sıkıntı çıkarabilir. Karşısındaki insanın onun ne zaman hangi tepkileri vereceğini tahmin edemeyebilir. Bu yüzden hala manik depresyon olarak adlandırılmaktadır.

Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir?

Belirtiler ikiye ayrılır. Bunlar fiziksel belirtiler ve psikolojik belirtilerdir. Psikolojik belirtiler şunlardır:

+ Coşkulu ruh hali

+ Aşırı neşe kaybı

+ İlgisizlik

+ Uyku bozuklukları, özellikle gece yarısının ikinci yarısında uyku kaçması

+ Konsantrasyon ve düşünce bozuklukları

+ Suçluluk hissetmek

+ Kendinden kuşku duyma

+ İntihar düşünceleri

Fiziksel belirtiler ise: İştah azalır ve birçok hasta kiloda önemli ölçüde kaybeder. Bazıları bedenin farklı bölgelerinde ağrı hissederler. Yaygın semptomlar arasında solunum sıkıntısı, kalp problemleri, mide ve bağırsak problemleri, baş dönmesi, baş ağrısı vb. sayılabilir.

Bipolar bozukluk tedavisi nasıl yapılır?

Hastalık erken tespit edilir ve sürekli olarak tedavi edilirse, hastalık bölümleri gecikebilir veya hatta tamamen önlenebilir. Modern tedavi yöntemleri, hastalığın semptomlarıyla etkili bir şekilde mücadele edebilmesine ve önemli ölçüde iyileştirebilmesine rağmen nedenleri ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu da şu anlama gelir: Bipolar bozukluk yaşam boyu tedavi gerektiren kronik hastalıklardandır. Bipolar bozukluğun tedavisi kişinin içinde bulunduğu hastalığın evresine bağlı olarak farklı hedeflere tabidir.

Akut Tedavi

Bipolar bozuklukların tedavisi konusunda artan bilgi ve hastalığın karmaşıklığının tanınması ile birlikte, gerekli tıbbi tedaviyi (duygudurum dengeleyicisi) hesaba katarak akut tedaviyi yapmak için ne kadar önemli olduğunu gittikçe daha açık hale getirmiştir.

Koruma Terapisi

Akut terapiyi takip eder ve etkilenen kişinin durumunu, hastalık tekrar oluşmadığı sürece stabilize etmeyi amaçlar. Amaç, bu istikrarlı durumu en az 6 ila 12 ay boyunca sürdürmektir. Bu amaçla psikoterapi ve ilaç tedavisi kombinasyonu kullanılır.

Bipolar bozukluktan etkilenen her insanın şiddeti değişebilen kendi semptom spektrumu vardır. Bu nedenle ilacı her zaman ayrı ayrı koymak önemlidir. Günümüzde üç ana ilaç grubu, duygudurum düzenleyicileri, antidepresanlar ve antipsikotikler kullanılmaktadır. Merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olan ve zihinsel işlevleri etkileyen bu ilaçlar, sadece birkaç hafta sonra tam etkilerini geliştirirler. Bu nedenle semptomlar hemen iyileşmez. Bu nedenle herhangi bir etki belirlenmemiş olsa bile ilaç medikal tavsiyelere göre zamanında alınmaya devam edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Depresyon Nedir? başlıklı makalemizde depresyon, depresyon belirtileri ve depresyon belirtileri fiziksel hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN