Bilgi

Bisiklet Sporu ve Sonbahar

Bisiklet Sporu ve Sonbahar

Spor ile Geçen Yaz aylarının ardından sonbaharın gelmesi birçok sporsever için hastalıkların başlangıcı olarak görülmektedir. Bunun en büyük sebebi ise yaz aylarında sıcak havayı alışan vücudumuzun, yaza nispeten soğuk ve rüzgarlı olan sonbahar havasına alışamamasıdır. Bu gibi durumlarda spor severler henüz sonbahar mevsiminin ilk günlerinde hasta olmakta veya hasta olmamak adına spor faaliyetlerini askıya almaktadır

Birçok spor dalında hava koşullarına çok fazla özen gösterilmeden vücut tarafından toleranse edilebilir. Fakat bisiklet sporunda birçok spora göre rüzgâra daha fazla maruz kalındığı için hava sıcaklığı vücudumuz tarafından normalden daha da düşük algılanmaktadır. Hal böyle olunca hissedilen hava sıcaklığı normalden çok daha düşük olacağından hasta olma riski sporcu için normalden daha da fazla olacaktır. Peki sonbaharın bu istenmeyen şartlarından daha az etkilenerek istediğimiz konforda bisiklet sürebilmek için neler yapmalıyız ?

Öncelikle dikkat etmemiz gereken en önemli husus kıyafetlerimizin nefes alabilir özellikle olmasıdır. Bu özelliğin bize en büyük artısı ise sürüş sırasında oluşan terlemenin rahatlıkla vücuttan uzaklaştırılabiliyor olmasıdır. Bu ter uzaklaşması ne kadar hızlı olursa, ter vücudumuza yapışmayacağından, rüzgar şiddetini arttırsa bile vücut tarafında negatif yönde bir etki oluşmayacaktır.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise bisiklet üzerindeyken soğuk havalarda yapılan sürüşlerde vücut sıcaklığımızın düşmesidir. Bunu engellemek veya sıcaklık düşmesini en aza indirebilmek için, termojenik sporcu ek besinleri kullanabiliriz. Termojenik gıdalar olarak da adlandırabileceğimiz bu ek besinler içeriğindeki maddelerden dolayı vücut sıcaklığımızı arttırmaya yardımcı olduğundan soğuk havalarda üşünmemizi geciktirecektir.

İşte bu gibi bisiklet sporunu sonbaharda daha konforlu kılan sürüş sürüş iyileştirici tavsiyelere dikkat edilmesi durumunda hava şartları ne olursa olsun yaz aylarındaki sıcak günler gibi bu spordan zevk alır ve sağlıklı yaşamaya devam ederiz.

Bir önceki yazımız olan DAĞCILIĞA MERAK SARANLAR İÇİN 8 UYGUN ROTA başlıklı makalemizde dağcılığa merak saranlar, dağcılık ve dağcılık için uygun rotalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN