Bilgi

BOĞAZ AĞRISI VE ÖKSÜRÜK

BOĞAZ AĞRISI VE ÖKSÜRÜK

Boğazlarda meydana gelen tahrişler sonucunda oluşan öksürük ve boğaz ağrısı bazen çok can sıkıcı hale gelebiliyor. Tahrişe sebebiyet veren bakteriler bademciklerde iltihaplanmaya, şişerek yutkunmaya dahi engel olacak kadar ilerleyebiliyor da. Yemek yemeyi ve hatta nefes almayı bile zorlaştıran ağrılara da neden olabilen boğaz ağrılarını doğal yollarla hafifletmek mümkün. Boğazın tahriş sonrası sertleşmesi, yaralar oluşması ve şişmesi ile ortaya çıkan boğaz ağrısı için bitki çaylarını tüketmek hafifletici olabilir, hatta rahatsızlığı tedavi bile edebilir.

Bitki çayları kadim medeniyetlerce binlerce yıldır şifa maksadıyla kullanılmakta olup, birçok hastalığın tedavisinde önemli bir rol alan bu bitkiler boğazı yumuşatıcı etkileriyle daha fazla tahriş olmasını engelleyerek öksürüğü de azaltmaktadır. Boğaz ağrısı için Anadolu’da da kullanılan bu bitki çaylarından en bilinenleri; Ihlamur, papatya, kuşburnu, nane, zencefil ve ada çayı olarak sıralanabilir. Boğaz ağrılarına da iyi gelen bitki çayları özellikle sonbahar ve kış aylarında oldukça sık tüketilmektedir.

Boğaz Ağrısı İçin Başka Hangi Bitkiler Kullanılıyor?

Soğuk algınlığı sonucunda oluşan boğaz ağrısı denilince akla ilk ada çayı gelmektedir. Boğazda oluşan iltihaplanmayı azaltan ada çayı dışında boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan diğer bir bitki de Meyan köküdür. Meyan kökü ağız içinde oluşan yaralar, ülser ve diğer alerjik durumlar için de etkili bir bitkidir. Papatya çayı sakinleştirici özelliğinin yanı sıra iltihap önleyici etkileri nedeniyle boğaz ağrılarını gidermekte de kullanılmaktadır. Kuzey Amerika ülkelerinde oldukça yaygın kullanıma sahip Karaağaç çay olarak da tüketilmekte, ilaç sektöründe boğaz pastili ve şurup içeriklerinde de kullanılmaktadır. Yine Okaliptüs ağacı da boğazı yumuşatıcı, bronşit ve sinüzit rahatsızlıklarında oluşan ağrıları da hafifletici etkiye sahiptir.

Öksürüğe Karşı Ne İyi Gelir?

Öksürük mevsim geçişlerinin ve özellikle kış aylarının en sık yakalanılan rahatsızlığıdır. Havaların soğuması nedeniyle dikkatli olunmazsa üst solunum yollarında tahrişler oluşabilmekte, üşütme, grip ya da soğuk algınlığı hastalıklarına yakalanma riski de artmakta olup, özellikle çocuklarda daha sık görülen öksürüğün hafifletilmesi ya da iyileştirilmesi adına uygulanabilecek basit bitkisel çözümler mevcuttur. Ancak önemli olan öksürüğe yakalanmamak için neler yapılması gerektiğidir. Öksürüğe karşı özellikle soğuk içeceklerden uzak durulmalı ve dışarı çıkarken sıkı giyinilmeli, terleme sonrasında vücut soğuktan ve rüzgardan korunmalıdır. Öksürük için ise bulunulan odanın nemlendirilmesi, bol sıcak sıvı tüketilerek terlemek iyi gelebilir.

Öksürüğe Karşı Uygulanacak Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Gıcık halinde gelen öksürüğe karşı Karabiber çayı hazırlanabilir. İçerisine kekik, bal ve limon eklenerek kaynatılıp demlenirse daha da etkili olacaktır. Elma kabuğu ve çekirdekleri ile ıhlamur, karanfil, tarçın kabuğu, limon ile birlikte kaynatılıp bal ile tatlandırılarak sıcak olarak tüketilebilir. Bir tatlı kaşığı balı toz zencefil ile macun kıvamında karışım haline getirilerek yutulabilir. Dut pekmezi ve karabiber karıştırılıp günlük olarak tüketilebilir. Öksürüğe karşı Karabiber, bal karışımını da deneyebilirsiniz. Ayrıca kabukları ile birlikte ayva, elma ve limonu tarçın, zencefil ve ıhlamur ile beraber kaynatıp içebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SAĞLIKLI BESLENME başlıklı makalemizde sağlıklı beslenme, sağlıklı beslenme nedir ve sağlıklı beslenmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Ben boğazlarım ağrıdığı zaman direkt ada çayı içiyorum. Boğaz ağrısı için bitkisel ilaçtır. tavsiye ederim

  2. Paylaşımınız için teşekkür ederim
    Boğaz ağrısı için en iyi yöntem tuzla su ile gargara yapmaktır. Bunun yanı sıra boğaz ağrısı ve halsizlik varsa tavuk suyu çorbası için. Gerçekten çok faydasını göreceksiniz.

  3. Boğaz ağrısı tam bir başa bela ben soğuk havalarda bol bol pekmez tüketiyorum işe yarıyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN