Bilgi

Böğürtlen Yaprağının Faydaları!

Böğürtlen Yaprağının Faydaları!

Böğürtlen meyvesi genellikle meyve suları, vitaminler, turtalar, kekler, pudingler, meyve salataları, dondurmalar ve diğer pek çok lezzetli yemek tarifinde tüketilmektedir.

Böğürtlen yaprağı zayıflatır mı?

Böğürtlen yaprağı çayı zayıflattığına inanarak daha doğrusu çay şeklinde, kilo vermek için böğürtlen yaprağı kullananlar vardır. İçeceği böğürtlen yaprağıyla birlikte diyete dahil ederek birkaç kilo vermiş insanların kayıtları mevcuttur.

Bulunan tespitlere göre, bu bitki vücudun daha az sıvı tutmasına yardımcı oldu (şişmeyi azaltır) ve bağırsakların daha iyi çalışmasına yol açtı.

Böğürtlen yaprağı faydaları!

Böğürtlen çayının kırk veya daha fazla kadın üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda arasında menopoz semptomlarından kaynaklanan problemler vardır: vajinanın kuruluğu, tahriş, anksiyete, sinirlilik, zayıf hafıza, eklem ve kas ağrıları, ısı ve bazen soğuk terler, baş ağrısı, libido azalması, uyku sorunu, depresyon, idrar sorunları gibi problemlere yardımcı olur.

Ama sadece bu yararları yoktur aynı zamanda karaciğer fonksiyonları için faydalıdır. Glisemik dengeye yardımcı olur. Kan basıncını düşürür, böbrek fonksiyonlarını geliştirir ve hatta osteoporozun kontrolüne yardımcı olur, çünkü böğürtlen süte göre 22 kat daha fazla kalsiyum içerir.

Böğürtlen diyabeti önlemek ve tedavi etmek için kullanılabilir. Bunun nedeni, karbonhidratlar açısından zengin yemeklerden sonra kan şekeri seviyesini düşüren 1-deoksinojirimisin (DNJ) olarak adlandırılan kimyasal bir bileşik içermesidir.

Böğürtlen yapraklarının özü, ateroskleroz olarak da bilinen kötü kolesterolü azaltan, arterlerdeki yağ plaklarının birikimini engelleyen bileşenler içerir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN