Bilgi

Bonsai Ağacı Nedir? Nasıl Bakılır?

Bonsai Ağacı Nedir? Nasıl Bakılır?

Bonsai Ağacı nedir?
Çevremizde görmüş olduğumuz ağaçların bir ufak versiyonu olan Minyatür Ağaç diyebileceğimiz bir bitkidir. Bonsai Ağacı yetiştirmesi, bakımı oldukça zordur. Bu minyatür ağaca uzun yıllar boyunca iyi bakılırsa eğer çok güzel görüntüler yansıtabilir.
Bonsai Ağacı Çeşitleri Nelerdir?

Bonsai ağacının 5 adet çeşiti vardır. Ardıç, Aser, Ficus, Platanus, Carpinus’dan oluşmaktadır. Her çeşidinin bakımı oldukça uğraş gerektirir.

Bonsai Ağacı Nasıl Bakılır?

Bu küçük ağacımızı sulamamız en önemli etkenlerden birisidir. Çok fazla sulamaya ihtiyaç yoktur bir o kadar da az sulama yapmamalısınız. Sulayacağınız miktarı belirleyip belirli aralıklarla sulama ihtiyacını gidermelisiniz.

Su miktarını belirleme işlemini ekmiş olduğunu toprağa göre belirleyin. Sıcak havalarda gün aşırı, kış aylarında ise 2-3 günde 1 defa sulama yapabilirsiniz.

Yaz aylarında sulama yaparken bitkinizin altında ki tabakta biraz su bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Toprak ihtiyacı kadar olan suyu oradan çekecektir.

Toprağın her yerinin nemli olmasına özen gösterin.

Bitkinizi soğuk havalarda dışarıda bırakmayın. 12-13 derecenin altında ise Minyatür Ağacımızı oradan uzak tutmanızda tavsiye var.

Vitamin ile yılda 4 defa mevsimler arası geçişlerde besleme yapabilirsiniz.

Yapraklarını sulamayı ihmal etmeyin. Yaprakları suladıktan sonra üzerinde kalan damlaları kuru peçete veya kulak çöpü ile yok edin.

Sıcak yerlerden uzak tutun. Soba, kalorifer, vb. yerlerde mümkün olduğunca uzakta tutun.

Minyatür Ağacımız karamsar havaları sevmez. Kapalı ve karanlık ortamlardan uzak tutup ışık, güneş ışığı alabileceği yerlere taşımanızı tavsiye edebiliriz.

Bir ağaç yetiştirmek ve ona sürekli bakmak oldukça zor iştir. Üstesinden gelebilirsiniz, internet üzerinden Bonsai Ağacı tohumu alarak yukarıda yazan talimatlara göre bakımını gerçekleştirip, çok güzel bir Minyatür Ağaca sahip olabilirsiniz. Unutmayın! Ne çok fazla, ne de çok az, ne çok ışık, ne de çok karanlık. Sessiz, sakin bir ortamda bu ağacınızı huzurla yetiştirin..

Saygılarımla,

Bir önceki yazımız olan Anne Adayının Sigara İçmesi başlıklı makalemizde anne adayı sigara, anne adayının sigara içmesi ve hamilelik sigara hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN