Bilgi

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun Fıtığı Nedir?

Hemen hepimiz hayatımızın belli bir döneminde boyun ağrısı yaşamışızdır. Bunun sebebi basit bir şey gibi gelse ve bir süre sonra geçse de bazı durumlarda ciddi sonuçlar doğurabilir. Boyun ağrısı nedir, önce bunu açıklamamız gerekir. Boyun ağrısı boyunlarda bulunan omurgaların arasında yer alan disklerin ve omurga etrafındaki dokunun bozulması sonucunda ortaya çıkan bir tür ağrıdır. Boyun ağrısı genellikle ense kısmında meydana gelir ancak bazı durumlarda enseden sırta, veya enseden kulağa, çeneye vb. farklı bölgelere yayılma durumu da görülebilmektedir. Hastalar genellikle boyundaki ağrı sebebiyle boyunlarını hareket ettiremezler ve sabit tutmak zorunda kalırlar.

Boyun ağrısının birçok sebebi olabilir. Spor sonucunda incinmeler, disklerin zarar görmesi, boyun fıtığı, kireçlenme, aşırı stres gibi. Bunlardan en tehlikelisi boyun fıtığıdır. Peki boyun fıtığı tam olarak nedir?

Boyun fıtığı, boyunda bulunan disklerin dışarıya doğru atılmasıdır. Yani buradaki diskler zamanla zayıflar ve omurların buraya baskı yapması sonucu diskler dışarıya doğru çıkar. Buna boyun fıtığı denir. Ayrıca omurilik üzerinde de ciddi bir baskı oluşturur, tedavi edilmezse felçler meydana getirebilir. Bu yüzden boyun ağrısı önemsenmelidir. Boyun ağrısının sonrasında doktorunuz ile bir tedavi planlanması yapılmalıdır. Bu ağrının ve fıtığın düzeyine göre değişir. Başlangıç seviyesinde ise çeşitli egzersizler yaparak ağrı giderilebilir ileri düzeyse ise cerrahi işlem gerektirebilir.

Peki boyun fıtığına nasıl engel olunur?

Boyun fıtığına en büyük fayda oturuş şeklidir. Bunun için oturuşunuzu ve duruşunuzu düzeltmeniz gerekmektedir. Daha dik oturarak hem sağlıklı bir omurga duruşuna hem de liderlik motivasyonu gibi psikolojik durumlara pozitif katkıda bulunabilirsiniz. Bunların dışında sigara, alkol gibi alışkanlıklar varsa bırakılmalıdır ve düzenli bir beslenme olmazsa olmazdır.

Bir önceki yazımız olan Besin alerjisi nedir? başlıklı makalemizde alerjili gıdalar, Besin alerjisi ve Besin alerjisi egzama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN