Bilgi

Boyunda Çıkan Sivilceler

Boyunda Çıkan Sivilceler

Sivilceler genel anlamda insan vücudu içinde biriken ve dışarı çıkmak istediğinde çıkamayan, çıkmak için de yaraya benzeyen şekiller meydana getiren içi iltihap veya kan birikintisi olan sıvı birikintileri olarak tanımlayabiliriz. Bu sıkıntılı olan sıvı birikintileri sadece boyun kısımlarında değil insan vücudunun her yerinde çıkabilme özelliği göstermektedir. Bu sıvılar insana oldukça rahatsızlık vermesinin yanı sıra fazlasıyla da acı çekmesine sebep olabilmektedir. Vücudun içerisinde bulunan yağ ve sıvımsı yapılar kendini cildin dışına atarak yenileme işlemi yapmak ister. Fakat kirden veya iltihaptan dolayı cilt gözenekleri arasından geçemeyerek birikintiler oluşturan bu sancılı yaralar insana da oldukça fazla acı vermesine neden olmaktadır.

Boyun Kısmında Neden Sivilce Çıkar?

Boyun bölgelerinde meydana gelen sivilceler vücut içerisinde birikinti yapan yağların dışarı çıkmasını engelleyen gözeneklerin kapalı olmasından kaynaklandığından bahsettik. Tabi ki de bu gözeneklerin tıkalı olması kirden dolayı meydana gelmesinin yanı sıra kişide bulunan hastalıklardan da kaynaklandığını söylemek gerekir. Boyun bölgesinde sivilce çıkmasının aslında bir başka nedeni de bulaşık yıkama işlemlerinde kullanılan deterjanlar olduğunu söylemek gerekiyor. Deterjanların kişide sivilce çıkmasına sebebiyet vermesinin altında yatan özellik ise kişinin deterjanlara olan alerjisi olabilmektedir. Cildi diğer insanlara göre biraz daha hassas olanların özel yapım olan alerji karşıtı deterjanları tercih etmesi daha akıllıca davranış biçimi olarak sayılabilir.

Kişinin vücudunda çıkan sivilce nedenleri arasında parfümlerin bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. Parfümler insanların kendi vücutlarının veya giysilerinin güzel kokmasını sağlamak amacı ile üretilmektedir. Ancak parfümler üretilirken içerlerine oldukça fazla kimyasal maddeler karıştırıldığı da bilinen bir gerçektir. Kimyasal maddelerin karıştırılması ile parfümler hemen hemen ölümcül bir madde özelliği de taşımaktadır. Meydana getirilen parfümler bazı insanlar için çekici bir hal almamaktadır. Çekici bir hal almamasının en önemli nedeni kişinin parfümlere olan alerjik sebeplerinin olmasından kaynaklanır.

Sivilcelerin meydana gelme durumları insan vücudunda bulunan yağların veya kullanmış oldukları deterjanların yüzünden olduğu kanığına varmak oldukça yanlış bir düşüncedir. Kimi insan için oldukça faydalı olan cilt kremleri, çamaşır suları veya şampuan çeşitleri kimi insanlar için pek de iyi karşılanmayan özellikler taşımaktadır. Sivilce çıkmasının en önemli etkenleri arasında da havaların sıcak olmasından dolayı terleyen kişilerin sık sık duş almamasından kaynaklandığını da söyleyebiliriz.

Boyun Kısmında Çıkan Sivilcelere Çözüm

Sadece boyun kısmında değil vücudun herhangi bir bölgesinde çıkan sivilce kişinin oldukça fazla acı çekmesine neden olmaktadır. Bu sıkıntılı durumlar ile karşılaşmamak için cildin daime temiz ve kuru tutulmasına özen göstermek gerekir. Genelde boyun kısmında çıkmış olan sivilcelere çözüm pek de olmamaktadır. Ancak eczanelerde bulunan kremlerin sivilcelerin etkisinin azaltılması açısından önemli bir konuma sahip oldukları da bilinmektedir.

Bu dönemde yapılmaması gereken önemli bir husuz vardır. O da şişmiş olan sivilcelerin patlatılmaması gerektiğidir. Patlatılan sivilcelerin iç kısımlarından çıkan iltihaplar veya kan sıvıları başka bölgelere de yayılarak daha çok çıkmasına neden olmaktadır. Sivilcelerin farklı bölgelere dağılıp çıkması demek oldukça sancılı günlerin gelmesinin de habercisi olmaktadır. Ayrıca sivilcelerin sıkılarak patlatılması demek cilt güzelliği adına yapılmış olan bir sakıncalı girişim olarak değerlendirilebilir.

En etkili sivilce kremlerinin isimleri şunlardır;
Rocuatane, Skinoren, Bactroban, Eritretin daha fazla detay için lütfen Sivilce Neden Oluşur? Nasıl Geçer? En İyi Sivilce Kremleri Makalemizi okuyun. https://www.saglikliportal.com/sivilce-neden-olusur-nasil-gecer-en-iyi-sivilce-kremleri/

Bir önceki yazımız olan EN FAYDALI YAZ MEYVELERİ başlıklı makalemizde faydalı yaz meyveleri, karpuz ve kavun hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN