Bilgi

Bronşit Nedir?

Bronşit Nedir?

Ak ciğerlerimizde hava bronş tüpleri ile oluşur. Bu bronş tüplerin de iltihaplanmalar ortaya geldiği zaman bronşit hastalığı karşımıza çıkar iki tür bronşit hastalığı bulunmaktadır. Akut Bronşit ve Süreğen bronşit olarak ikiye ayrılır. Akut bronşit birdenbire başlangıç gösterip, kısa süren bir hastalıktır. Kronik bronşit ise epey sık tekrarlayıp tedavisi uzun süren hastalıktır. Kronik bronşit (Obstrüktif) diye tanımladığımız akçiger rahatsızlığı başka bir deyişle KOAH diye malum hastalığın belirtisi olabilir.

Bronşit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bronşit hastalığı nefes borusundan ardından bütün solunum yollarını ciğerlerin ve bronşların etkilendiği bir hastalıktır. Bu hastalık en çok sonbahar ve kışın görmekteyiz olup, erkeklerde daha fazla görülür. Akut bronşit yaşamış hastalarda ödemler meydana gelir muskus tabakası (balgam tabakası) epey çok oluşur. Bronşit hastalığı tedavi edilmezse süreğen bronşitte kadar ilerler. Bronşit hastalığının en bariz özelliği Muskus ( Balgam ) renginde ( koyu yeşil ya da gridir) değişmeler görülür.kuru ve daimi bir öksürük vaziyeti görülür.Nefes darlığı ferah soluk alıp verememek.

Bronşit Hastalığının tedavisi?

Hastalığın tedavisi kontrol bulgularına göre uygulanmaktadır. Akut ya da süreğen bronşit belirtileri öksürük, muskus, başka bir deyişle balgam ve salgı üretimi. Akut bronşit hastalığı bulguları varsa birkaç hafta rahatsız edici öksürük eşliğinde devam eder. Kronik bronşit hastalığında öksürük birkaç ay devam eder. Sigaranın olumsuz etkileri dendiğinde akla gelen hastalık süreğen bronşit ise daha çok nikotin içenlerde görülen hastalıktır Bu hastalıkta sarf edilen ilaçlar ateş düşürücü, öksürük şurubu ve ağrı kesiciler tüketilir. Antibiyotik kullanılmaz zira virüslere tesir etmez. Bol, bol su içmek balgam atımını kolaylaştıracaktır. Hava kirliliği, zehirli madde gazların ve tozların etrafta bulunması bu rahatsızlığa yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar başlıklı makalemizde kalp, kalp sağlığı ve sağlıklı besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN