Bilgi

Büyük İnsanların Sağlıklı Olması

Büyük İnsanların Sağlıklı Olması

Eskilerin Daha Sağlıklı Olması

Özellikle yakın dönem gençlerinin hep merak ettiği bir sorudur onlardan daha yaşlı olanların neden daha sağlıklı olduğu, neden daha zor hastalandığı, yaşına rağmen nasıl bu kadar dinç durduğu. Yeri gelir kendisinin yürüyemediği yolları dedesi yürür, yeri gelir bir odayı ancak temizlemişken anneannesinin tüm evi temizlediğini görür. Bu kişiler bu enerjiyi nasıl koruyor, nasıl bir genç gribe yakalanıp bir hafta yatarken ebeveynleri iki güne atlatıyor? Nasıl yirmi yaşındaki gençle 70 yaşındaki anneannesi aynı kiloda ve sıhhatte olabiliyor? İşte, “Ben olsam asla yapamazdım.” dediğiniz, yaşlı bireylerin yaptığı şeylerin altında yatan sebep olan sağlıklarının sırları…

Hareket Etmek

Bugünün dünyasıyla bundan yirmi yıl öncesi düşünüldüğünde çok bariz olan farklardan biri günlük yapılması gereken hareket miktarıdır. Öncelerde bir çocuk, bir genç, hatta bir yetişkin sabah kalktıktan sonra evin içerisindeki sorumluluklarını tamamlar, dışarıya çıkıp bağ bahçe ile ilgilenir, hayvanıyla ilgilenir, çarşıya yürür, alışveriş yapar, fatura yatırır, evine yürüyerek döner, durmadan bir şey ile meşgul olur. Şimdilerde ise neredeyse tüm işler online olarak halledilir, her şey el altındadır, ev içerisindeki sorumluluklar azalmış, hatta neredeyse kalmamıştır çünkü bunları yapacak birileri vardır, bağ bahçe veya hayvan ile uğraşan azdır, yürünebilecek mesafeler dahil olmak üzere bir araç ile tamamlanır.

Evden çıkıp arabaya binilir, iş veya okul yerinde inilir, akşam tekrar arabaya binilip eve dönülür. Günlük hareket miktarı çeyreğinden daha aza düşmüştür. Bu da yağlanmaya, kas miktarının azalmasına, bitkinliğe, kiloya ve doğal olarak çabuk yorulmaya mecbur bırakır. Sağlık için ekstra egzersiz kurslarına ihtiyaç duyulur. Oysaki günlük hareket arttırıldığında zayıflamak için aylarca eğitim almak gerekmez. Büyük insan bunu alışkanlık haline getirdiği için yaşı, kilosu ne olursa olsun işini halledebildiği kadar halletmeye her gün her saat özen gösterir.

Erken Kalkmak

Eski insan iş olmasa dahi güne erken başlamayı alışkanlık haline getirmiştir. Bugünün gençleri ise okul veya iş olmasa öğlene kadar uyur, en azından çoğu böyle denilebilir. Güne erken başlamak kişiye dinç olma eğilimi verir. İşlerini halledip kendine vakit ayırabilmesini, her şeyi tamamlamasını, gününü iyi değerlendirmesini sağlar. Bedene ihtiyacından fazla uyku vermez. Çünkü fazla uyumak da bitkinlik getirir.

Organik Beslenmek

Nasıl beslenildiği, sağlığı en çok etkileyen faktördür. Bugün paketlenmiş her gıdanın organikliği az da olsa yitirdiği gerçektir. Plastik ile temas eder, daha uzun süre tüketilebilmesi için katkı maddesi konur, tatlandırıcı, renklendirici gibi onlarca zararlı madde içerir. Üzerinde yüzde yüz doğal yazan besinlerde bile bunlardan bulunabilir. Alınan sebze ve meyve dahil henüz yetiştirilirken doğasından farklılaşır, kimyasal tarım ürünleriyle temas eder. Eskiden ise bireyler kendi yediğini kendi üretir, eker, hayvanını büyütür, kişiler birbirleriyle güvenilir alışveriş yapar, neredeyse her şey organik tüketilirdi. Besin değerleri yüksekti. Her şeyden alınabilecek maksimum faydayı alırlardı. Doğanın kendisinden bizzat faydalanırlardı, bitkisinden hayvanına kadar. Daha güvenilir ve sağlıklıydı.

Fazla kiloya veya herhangi bir tahribata sebep olmazlardı. Bunun faydasını da uzun ömürlerinde, geçirdikleri hastalıkların azlığında, dinç olmalarında, ciltlerinde, iç organlarının sağlığında görebilirsiniz. Günümüzde de organik beslenmek imkansız olmasa da, şehir hayatında bunu başarabilmek ciddi zorluk getirir. Bu yüzden ister istemez işlenmiş besinler az da olsa tüketilir. En çok dikkat eden kişi bile eğer kendi yetiştirmiyorsa kolay kolay alışverişine güvenemez. Ama bilinçli davrandıkça, organik besinlerin özelliklerini keşfettikçe, halen daha dürüst üretim yapan satıcılarla yolu kesişir ve böylece o kişi de yaşlı tanıdıkları kadar sağlıklı olmayı başarabilir.

Bir önceki yazımız olan Bedene İyi Bakan Sağlık Koşulları başlıklı makalemizde beden ve sağlık, bedene iyi bakan sağlık ve bireysel sağlık koşulları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN