Bilgi

Burun Ameliyatı Nedir?

Burun Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti olarak da bilinen Burun Cerrahisi, yüz görünümünü iyileştirmeyi amaçlayan bir cerrahi işlemdir. Burun, yüzün en göze çarpan kısmıdır bu yüzden estetik açıdan uyumlu olması önemlidir.

Böyle bir estetik denge olmadığı zaman, erkekler ve kadınlar fiziksel yönlerini geliştirmek ve dengelemek ve özgüvenini arttırmak için plastik cerrahiye başvururlar.

Cerrahi ameliyat, burnun fonksiyonları da dahil olmak üzere birçok yöntem ile araştırılmasından sonra gerçekleştirilir.

Burun ameliyatı nasıl yapılır?

Yüz ve burun oranlarına dikkat edilerek yapılması gerekir. Cerrahi prosedür açık veya kapalı olabilir ve anestezi gerektirir.

Açık ve kapalı olmak üzere iki türü vardır. Açık durumda burun dokusundan bir kesik açılarak yapılır ancak daha sonra yara bırakma riski vardır. Kapalı türünde ise kıkırdak bölgesinden burna erişilerek yapılır.

Plastik burun ameliyatı için tahmini süre 1 ile 2 saattir ve hasta 12 ile 24 saat hastanede kalmalıdır. Burun cerrahisinin en az 17 yaşında burun ve yüz yapılarının geliştiği sırada yapılması önerilir. Daha sonra yapılan ameliyatlar genellikle risk taşıyacaktır. Yaş geçtikçe risk oranı doğru orantılı olarak artmaktadır.

Kimler burun ameliyatı olabilir?

Burun cerrahisinin endikasyonları çeşitlidir ve onarıcı, fonksiyonel ve estetik olabilir. Yüzü oluşturan simetrik bir burna sahip olmak pek çok insan için rüya gibi bir hayaldir ve genellikle insanlar bu yüzden burun ameliyatına başvurur.

Burun cerrahisinin iyileşmesi sırasında yüzün, burun ağrısının ve baş ağrısının artması yaygındır. Doktor iyileşme döneminde bu semptomları hafifletecek ilaçlar reçete edecektir.

Cerrahi işlem tamamlandıktan sonra en az bir gün iç kanamayı azaltmak için burun deliklerine tamponlar yerleştirilecektir.

Burun ameliyatından sonra hastanın sık sık doktorunu ziyaret etmesi önemlidir yaklaşık olarak 6 ay içinde hastanın hayalindeki buruna sahip olması beklenmektedir. Olası bir anormal etkide doktora başvurmak gerekir. Hastanın ameliyat sonrası 1 yıl içinde doktorun tüm yönergelerine dikkate alması gerekir. Her ne sebeple olursa olsun burun ameliyatı iyileşme süreci 6 ay ile 1 sene arasındadır çünkü bu bölgede düzelme ve onarım yavaştır.

Bir önceki yazımız olan Burun Estetiği başlıklı makalemizde burun estetiği, burun estetiği ameliyatı ve burun estetiği erkek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN