Bilgi

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun estetiğinin tıbbi ismi Rinoplasti’dir.

Rinoplasti, ana işlevi burun şeklini yeniden şekillendirmek olan bir cerrahi prosedürdür.

Birçok kişinin yaygın inancına rağmen burun estetiği her zaman sadece estetik amaçlı yapılmaz. Septum sapması gibi birçok solunum bozukluğu rinoplasti ile düzeltilebilir.

Göreceli olarak basit bir ameliyattır ve büyük riskler yoktur. Tarihsel olarak antik Hindistan’da ilk olarak M.Ö. 800 civarında ilk olarak uygulanmıştır.

Basit bir ameliyat olmakla birlikte yanlış davranma şansı düşük olsa da, özellikle uygulanan anestezi genel ise bazı riskler ortaya çıkabilir. Yine de genel anestezi ile ilgili riskler minimaldir.

İşlemi gerçekleştirmenin iki yolu vardır: açık yöntem ve kapalı yöntem.

Her iki prosedür pratik olarak aynı sonuçları sunar ve asıl fark nadiren açık rinoplastinin, yara izleri bırakmasıdır.

Estetik amaçları çeşitlidir. Burun boyutunu azaltmak ve burun yapılarını düzeltmek için yapılabilir. Burun travmasıyla ilgili problemleri düzeltmeye ya da sadece birçok kişi tarafından arzu edilen rahatsızlık biçimini sağlamaya hizmet edebilir.

Burun estetik cerrahisinde, cerrahın yüzün anatomisinde bir değerlendirme yapması ve ameliyatın burnun geriye kalan kısmı ile uyum içinde olacak şekilde bırakılmasını planlaması önemlidir.

Michael Jackson gibi ünlüler de dahil olmak üzere pek çok insan, burun deliklerini deforme eden ve yüzün geri kalanıyla çok az uyum içinde olan imkansız sonuçlar için pek çok rinoplasti yaptırdı.

Bu nedenle prosedür hakkında gerçekçi beklentileri korumak ve burnunuzun mutlaka burun şekliniz hakkında hayran olduğunuz ve yansıttığınız ünlü ile aynı olduğunu düşünmemek çok önemlidir.

Prosedür, burun şeklinden memnun olmayan ve yüzün o bölgesinde bazı orantısızlık hisseden herkes için uygun olabilmektedir. Solunum komplikasyonlarına neden olan anatomik bir problemi olan herkes tarafından da yaptırılabilir.

Daha önce gördüğümüz gibi rinoplastide genellikle iki tür vardır.

Adım adım

Her şeyden önce, burnunuz hakkında sizi rahatsız eden şey hakkında konuşmak için randevu alacaksınız. Hızlı bir muayeneden sonra doktor size prosedürünüzün sadece estetik olup olmadığını veya fonksiyonel problemleri çözmeyi isteyip istemediğini soracaktır.

Eğer doktor şüpheye düşerse, burnun işleyişinde disfonksiyonların varlığından emin olmak için bazı tamamlayıcı testler isteyebilir. Bu testler şunları içerir:

Rinoskopi: doktorun burnun iç kısmını, görselleştirilmesini kolaylaştırmak için burun deliğini açan bir cihazla incelemek;

Nasofibroskopi: burun boşluğunu gırtlağa göre değerlendiren son derece esnek ve ince bir optik fiberin yerleştirilmesinden oluşur;

X-ışını: iç organ ve yapıların koşullarını değerlendirmek için elektromanyetik radyasyon kullanımı ile yapılan bir inceleme.

Burun estetiği 2018 fiyatları ve Burun estetiği ameliyatını kim yapar?

Burun estetiği yaptırmayı düşünen çoğu kişinin aklına gelen ilk şey burun estetiği fiyatlarıdır. Burun estetiği fiyatları tamamen doktorların kalitesine ve ününe göre değişmektedir. Burun estetiği fiyatları ülkemizde her yıl %20 ila %25 civarında artış göstermektedir. 2017 Yılında genel burun estetiği ameliyat fiyatı ortalama 2.500 TL iken 2018 burun estetiği ameliyat fiyatı 3.500 TL civarını bulmaktadır. Burada yazılan yazılar yanıltıcı olabilir, sağlıklı bir cevap için size en yakın burun estetiği ameliyatı yapan hastanelerin A-Plast Estetik Plastik Cerrahi Bölümünden randevu almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Göğüs Büyütme başlıklı makalemizde gögüs büyütme 2018 fiyatları, gögüs büyütme adana ve gögüs büyütme aleti hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN