Bilgi

Burun Kanaması Neden Olur ve Nasıl Durdurulur

Burun Kanaması Neden Olur ve Nasıl Durdurulur

Burun kanamasının tıbbi olarak ismi Epistaksis olarak bilinir. Burun kanamaları korkunç ve korkutucu görünebilir, ancak endişelenecek hiçbir şey yoktur, çünkü burun kanaması ciddi sağlık problemlerini / sorunlarını nadiren işaret eder ve evde güvenli bir şekilde tedavi edilebilir. Burun kanaması her yaşda ve her insanda olabilir: (çocuklar veya yaşlı insanlar.) Burun kanaması sırasında, kan bir veya her iki burun deliğinden akar ancak birkaç dakikadan uzun sürmez. Burnumuz, herhangi bir hasara yol açabilecek küçük ve hassas kan damarlarından oluşur. Genellikle burun kanaması ciddi değildir, ancak sık ve ağır burun kanamaları ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Burun kanaması büyük ölçüde iki çeşit olabilir:

Ön burun kanaması:

Arka burun kanaması:

Burun kanamasının nedenleri

Burun içindeki kan damarları kırılgandır ve kolayca zarar görebilir. Burun kanamasının birçok nedeni vardır, bunlar ciddi değildir ancak burun kanamasının en yaygın nedenleri şunlardır.

 • Burun yaralanması
 • Kuru havaya maruz kalma
 • Burun karıştırmak
 • Çok kuvvetli sümkürme
 • Burun içine yabancı cisimlerin sokulması
 • Burun travması
 • Soğuk algınlığı ve alerji

Burun Kanaması Neden Olur ve Nasıl Durdurulur

Ciddi bir sağlık tehlikesinin göstergesi olabilecek diğer burun akıntısı nedenleri:

 • Üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Yüksek tansiyon
 • Kan pıhtılaşma bozuklukları
 • Kanama bozukluğu

Çoğu zaman, burun kanaması evde iyileşebileceği için herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmez. Ancak her durumda burun kanaması 20-25 dakika içinde durmazsa, Derhal tıbbi bakıma ihtiyaç vardır. Bu, ciddi bir sağlık sorunu olan arka nosebleed’in bir vaka veya işareti olabilir.

Burun kanaması nasıl durdurulur?

 1. Öne eğilirken ağzınızdan normal nefes alırsanız, kanın boşaltılmasına yardımcı olabilirsiniz.
 2. Burnunuzun köprüsüne soğuk ıslak bir bez veya buz torbası yerleştirin.
 3. Burun kanaması yabancı bir cisimden kaynaklanıyorsa, o zaman hemen tıbbi yardım almak için doktora başvurun.
 4. Eğer ön burun kanaması varsa o zaman evde güvenli bir şekilde tedavi edilebilir. Burun kanamasını durdurmak için buz kompresi uygulanabilir. Buz kan damarlarını daraltır ve inflamasyonu azaltır. Soğuk kompres, plastik bir torba ya da havlu ile uygulanabilir. Soğuk kompres kanamayı durdurmada oldukça etkilidir.
 5. Burun kanamasına etkili bir yöntem: Sirke kullanımı:

Burun kanaması için en etkili çözümlerden bir başkası da sirke kullanımıdır. Beyaz sirke bir pamuk yardımı ile burun deliklerine uygulanabilir. 10 dakika boyunca burun deliklerinde bırakılması önerilir ve buda Kanamanın azalmasını sağlar. Sirke içerisindeki asit ile kan damarlarını daraltır ve böylece kanamayı durdurmaya yardımcı olur.

 1. Bol su tüketimi:

Vücut susuz kaldığı zaman da kanama olabilir. Kanamayı durdurmak için bolca su tüketilmesi önerilir ve burunun içerisindeki kuruluk bu şekilde önlenebilir. Özellikle kuru ve soğuk havalarda bol bol su tüketilmeli, ve ayrıca burun içi gün içinde su ile durulanmalıdır. Mukus membranlarda oluşan kanamaları önlemek için günde en az 8 bardak su içilmelidir.

 1. Burun kanamasını durdurmanız için vazelin kullanımı:

Burun kanallarını(deliklerini) nemlendirmek için burun içine vazelin de uygulanabilir. Bu yöntem kuruluğun giderilmesini sağlarken aynı zamanda kanamayı da engeller.

 1. Burun kanaması durumunda ne yapılır: Buhar uygulaması:

Sinüzit ya da diğer bazı solunum hastalıkları nedeniyle oluşan burun kanaması durumlarında buhar uygulama yöntemi yapılabilir. Mini buhar banyosuna ile burun kanaması hafifletilebilir. Yarım bardak su kaynatılır ve sağlam bir yüzeye yerleştirilir. Başın arkasına bir havlu konur ve sudan çıkan buhar teneffüs edilir ve buda size rahatlama sağlar.

 1. Burun kanamasının tedavi yöntemi: C vitamini ve K vitamini tüketimi:

C vitamini burnu nemli tutmaya yardımcı olurken aynı zamanda kollajen oluşumu ile ilgilenir. Vitamin, kan damarlarının kolayca kanamasını engeller. Bu nedenle özellikle portakal, limon, hacı bektaşi üzümü gibi C vitamini yönünden zengin besinler tüketilmesi önerilir. Benzer şekilde, koyu yeşil yapraklı sebzeler de kan pıhtılaşmasını kolaylaştıran K vitamini içeriği ile kesinlikle tüketilmelidir. Bu besinler burun kanamalarını önlemede yardımcı olur.

 1. E vitamini:

Kuru kış aylarında günde birkaç kez E vitamini yağı burun kanallarına(deliklerine) uygulanabilir. Bu yöntem burun zarının nemli kalmasını sağlar. E vitamini kapsül şeklinde alınır ve kırılarak burun kanalına uygulanabilir. Uygulama sırasında pamuk kullanılması önerilir. En iyi sonuçlar için yatmadan önce uygula bilirsiniz.

 1. Tuzlu sprey:

Mukus ya da burun tıkanıklığı nedeni ile oluşan burun kanamaları için tuzlu sprey kullanılabilir. Alerji veya tıkanıklıklarda oldukça etkilidir. Burun kanallarını yatıştırmak için yarım çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat yarım su bardağı su içinde karıştırılır. Bu su burun durulama suyu olarak kullanılır. Burun kanallarının daralmasını sağlarken kanamayı engeller.

Kanama durmazsa, hemen tedavi edilmesi gereken posterior (arka) burun kanaması durumu olabileceği için doktorunuzu görmeyi tercih edin.

Bir önceki yazımız olan Yüksek Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde tansiyon hastası, Yüksek tansiyon ve yüksek tansiyon kalbe zarar verirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN