Bilgi

Çocuk Eğitiminde Sıkıntı Çıkaran Ebeveynler

Çocuk Eğitiminde Sıkıntı Çıkaran Ebeveynler

Eğitim bir insan için en önemli şeylerden biri. Günümüzde de her ebeveyn evladının eğitimini yakından takip ediyor. Bunun ana sebeplerinden biri müfredatın ve sınavların devamlı olarak değişmesi, diğeri ise ebeveynlerin çocuklarının işsiz kalmayacakları, iyi para kazanacakları ve rahat edecekleri bir mesleğe sahip olmalarını istemeleri.

Bu Yakın Takip Kötü mü?

Anne ve babaların çocukların eğitimini takip etmesi tabi ki iyi bir şey. Ama her şeyin fazlası zarar olduğu için bu takibin de aşırıya kaçması ebeveyn çocuk arasında sıkıntılara sebep olabiliyor. Örneğin üniversite tercih zamanı geldiğinde birçok ebeveyn evladına baskı uyguluyor. Bu baskının sebebi ise ebeveynin kendi seçtiği mesleği çocuğa seçtirme arzusu. Çoğu anne baba işsiz kalmayacağı ve iyi para kazandıracağını düşündüğü bir bölüme gittiğinde çocuğunun mutlu olacağını düşünüyor. Ama işin aslı farklı.

Para Gerçekten Mutlu Eder Mi?

Kapımız böyle genel bir soruya çıkıyor. Ebeveynler çocuklarının geleceğinin refah olması için bir meslek seçiyorlar ve bunu olacaksın diyorlar. Ne kadar bir bakıma haklı olsalar da seçtikleri bölümü okuyacak, o bölümün vizelerine, finallerine girip bitirecek ve meslek sahibi olup onu ömür boyu yapacak olan o çocuk, evladınız. Siz çocuğunuzu hukuk vb. bölümleri oku diye darlıyor olabilirsiniz. Ama sevmiyorsa o kalın kalın kitapların arasında boğulur ve sevmeyen biri mesleğini iyi yapamaz. Para kazansa bile mutsuz olur.

Orta Yol Bulunabilir mi?

Aslında iki tarafın da mutlu olabileceği bir yol bulmak mümkün. Çocuk kendi sevdiği, istediği ve bir ömür sıkılmadan yapabileceğini düşündüğü mesleği seçerse hayatı boyunca mutlu olur. Çocuğu mutlu olan anne baba da mutlu olur. Peki, para konusu ne olacak? Şöyle ki bir insan hangi mesleğe sahip olursa olsun eğer işini severek ve iyi şekilde yapıyorsa işinde başarılı olur. İşin de başarılı olursa para kendiliğinden onu bulacaktır.

Sonuç olarak anne babalar çocuklarının refahlarından çok ferahlık ve mutluluklarını düşünürlerse hiçbir sıkıntı çıkmaz. Sorun çıkaran anne babalar çocuklarının kendi seçimlerini ve ödevlerini kendilerinin yapmalarına izin vermeli. Böyle olursa iki taraf da mutlu olur.

Bir önceki yazımız olan Otistik Çocuklar Ve Annelerinin Durumu başlıklı makalemizde otistik çocuklar, otistik çocukların ortak özellikleri ve Otizm Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN