Bilgi

Çakal Eriği Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Çakal Eriği Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Çakal Eriği Hakkında Genel Bilgi
Çakal eriği literatürde Prunus Spinosa olarak geçen bitkinin ülkemizdeki ismidir. Bu meyvenin diğer isimleri güvem meyvesi, güvem eriği, yabani kara erik ve kara dikendir. Dünya’nın birçok bölgesinde yetişmektedir. Ülkemizde doğal ortamı bulunan bir bitkidir ve bu yüzden organik olarak yetişmektedir. Özellikle Trakya bölgesinde yetiştirilen ve tüketilen çakal eriği meyvesi bu yörenin haklı tarafından çok iyi bilinmektedir.

Çakal eriği nisan ayı gibi çiçeklenmek tedir. Sonbahar yaklaşırken meyveleri olgunlaşmaktadır. Meyvesinden birçok şey yapılabilmektedir. Bunların başında marmelat ve reçel ürünleri gelmektedir. Çakal eriğinden yapılan marmelat ve reçeller oldukça sevilmektedir. Çakal eriği tüm parçalarıyla çeşitli amaçlarda kullanılmaktadır. Çakal eriğinin çiçeğinden çay yapılmaktadır. Bu çay kanı temizlemekte, vücuttaki yağları eritmekte, kas spazmlarını ve kramplarını engellemekte ve terleme sorunu yaşayanların terlemesini sağlamaktadır.

Meyvesinden genelde tüketim ürünleri yapılmaktadır. Bunlar yukarıda bahsettiğimiz gibi başta marmelat ve reçel olmak üzere, jöle, likör ve ekstredir. Ayrıca meyvesi çiğ olarak da tüketilebilmektedir. Çakal eriğinin ağacının kabukları eski zamanlarda mürekkep yapımında kullanılmıştır. Ayrıca meyvesinden elde edilen su ile eski yıllarda çamaşırlar temizlenmiştir. Çakal eriği ağacının dalları da oldukça sağlam olduğu için baston yapımında kullanılmaktadır.
Çakal eriğinin ortalama fiyatı kilo başına 10 – 25 TL arasındadır. Fidan olarak almak isterseniz ise fidan fiyatı ortalama 50 TL’dir.

Çakal Eriğinin Faydaları Nelerdir?

 • Damar büzücü özelliği sayesinde basur sorunu olan kişiler için oldukça faydalıdır. Basuru olan insanların tüketmesinde fayda vardır.
  Antioksidanlar açısından oldukça zengindir.
  Ateşi yüksek olan kişilerin ateşlerini düşürmede birebirdir.
  Terletici özelliği sayesinde terleme problemi olan insanların kolayca terleyebilmelerini sağlamaktadır.
  Mide ve sindirim sistemine faydalıdır. Meyvesinin yenilerek tüketilmesi durumunda mide ve sindirim sisteminde olumlu etkileri olmaktadır.
  Karaciğer için oldukça faydalıdır.
  Kanı temizleme özelliği bulunmaktadır.
  Diyabet hastaları için oldukça iyidir. Kan şekerini dengeleyebildiği için diyabet hastalarını yardımcı olmaktadır.
  Böbrekte oluşan ve oluşabilecek taşları önlemektedir.
  Ağız ve civarında oluşan yaraların iyileşmesinde etkilidir.
  Balgam sökücü özelliği bulunmaktadır.
  Cilt sağlığı açısından faydalıdır ve cildi güzelleştirir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN