Bilgi

Çam Ağacı (Pinus) Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çam Ağacı (Pinus) Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çam ağacı, latince diğer adıyla pinus, çamgiller familyasından kozalaklı bir ağaç türüdür ve bilinen 115 adet çeşidi bulunmaktadır.

Ülkemizde çam ağacı çeşitlerinden beş tanesi yetişebilmekte olup bu türler sarıçam, halep çamı, kızılçam, karaçam ve fıstık çamı olarak sıralanabilir. Bu türler içerisinde özellikle sarıçam, Karadeniz bölgesinde bol miktarda yetişmektedir. Çam ağaçları yeşil özelliklerini sürekli olarak korurlar ve en verimli yetiştiği yerler dağlık alanlar ve tropikal bölgelerdir. İğne biçimindeki sert ve kalın yaprakları sayesinde olumsuz ve zorlu hava şartlarına etkin bir şekilde direnç gösterebilen bir bitkidir. Kış aylarında yaprakları dökülmez. Söz konusu bu ağaçlarda kozalak adı verilen odunsu yapılar yetişir ve kozalaklar erkek ve dişi olmak üzere iki gruba ayrılır. Erkek kozalaklar dayanıksızdır, dallarda kısa süreliğine kalır, polen döker ve küçük yapılıdır. Dişi kozalaklar ise erkek kozalakların tam aksine iri yapılı olup dallarda uzun süreler boyunca kalabilirler. Çam ağacı bitkisi insan sağlığı için sayısız avantaja sahiptir fakat buna ek olarak pek çok farklı alanda da kullanılır. Kağıt hamuru yapımında faydalanılan çam ağacı kereste ticaretinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda çam sakızı eldesi, ham reçine eldesi, hoş kokusu nedeniyle parfüm ve esanslarda kullanılması da diğer özellikleri olarak sıralanabilir.
Çam ağacı çok dayanıklı bir bitki olsa da verimli yetişmesi için temiz hava ve bol güneşe ihtiyaç duymaktadır. Bu ağaçlar çok uzun ömürlüdür ve bilinen bazı türleri neredeyse 1000. Bazı türleri ise 100 yıl yaşayabilir.

Çam Ağacının Faydaları Nelerdir?

Çam ağacı, her alanda kullanışlı bir bitki olduğu gibi aynı zamanda da tedavi yöntemlerinde başvurulan bir mucize olma özelliği de göstermektedir. Gövdesinde bulunan kabuklar insanlar için çok önemli iki vitamin olan A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Buna ek olarak, çam ağacı kabuğu daha etkili olması açısından tercihen sirke ile birlikte gargara şeklinde kullanıldığında diş ağrılarını tamamen kesme özelliğine sahiptir. Kabukları kaynatılıp bal ile karıştırılarak tüketildiğinde balgam sökücü özellik gösterir. Aynı şekilde, bal ile çam ağacı filizleri birlikte alındığında kanı temizlemektedir. Ayrıca insanlar için ciddi önem taşıyan diğer faydaları; romatizma ağrılarına iyi gelmesi, astım, bronşit şifası olması ve karaciğer ağrılarına iyi gelmesi olarak bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN