Bilgi

Çan Çiçeği Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çan Çiçeği Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çan Çiçeği Hakkında Genel Bilgiler

Çan çiçeği çanak çiçeğigiller ailesinden olan bir bitki türüdür. Çan çiçeği şekilsel olarak boru tipine benzeyen bir bitkidir. Çan çiçeği halk arasında genellikle boru çiçeği olarak bilinmektedir. Mevsimi geldiğinde açan çiçeklerinin rengi turuncudur. Çan çiçeğinin ortalama uzunluğu 20 – 110 cm arasında değişmektedir. Çiçeğin gövdesi dik olarak yetişmektedir ve otsu bir yapıdadır. Genellikle yaban türü bir bitki olan çan çiçeği sıklıkla boş tarlalarda, virane yerlerde, yol kenarlarında ve terk edilmiş yerlerde yetişmektedir.

Çan çiçeği ülkemizde en çok Marmara, Ege, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Trakya bölgesinde yetişmektedir. Buralarda çan çiçeği eğer bir kişi tarafından yetiştiriliyorsa genellikle bahçelerde ve saksılarda süs olarak kullanmak amaçlı yetiştirilmektedir. Bu bölgelerde çan çiçeğini yetiştiren kişilerin çiçeğe verdiği isim ise Datura ve Tatula’dır. Süs amacı dışında yetiştiren kişiler genellikle bitkinin yaprak, tohum ve çiçeklerinden faydalanmaktadır.

Çan Çiçeğinin Kullanımı
Çan çiçeğinin tohum ve yaprak kısmı genellikle ilaç yapımında kullanılmaktadır. İçeriğindeki hiyosiyamin ve atropin ile skopolamin sayesinde ilaç sanayisi için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Çan çiçeği içerdiği bazı maddeler sayesinde uyuşturucu yapımında da kullanılmaktadır. Ancak bu amaçla pek yaygın olarak üretilmemekte ve üretilenleri anında belirlenerek cezalandırılmaktadır. Yaprakları ve çiçeklerinden hazırlanan sigara ürünleri nefes darlığına karşı içile bilmektedir.

Merhemi ve kremi ağrılara karşı ağrı kesici olarak kullanıldığında oldukça etkilidir. Tüm bu kullanım alanlarına rağmen çan çiçeği bitkisi de birçok bitki gibi bilinçsiz kullanıldığı takdirde oldukça zararlı etkilere sahiptir. Çünkü çan çiçeği bitkisi de zehirli özelliklere sahiptir. Bu nedenle hekim, eczacı veya başka bir uzmandan öneri veya talimat almadan kişisel istek üzerine kullanılması kişi sağlığına büyük zararlar verebilir. Bu nedenle kullanmadan önce bir uzmana danışarak ne amaçla kullanacağınızı belirterek nasıl kullanacağınızı öğrenmenizde fayda vardır.

Çan Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?
Çan çiçeği çok iyi bir uyuşturucu etkiye sahip olması nedeniyle spazmları önlemede kullanılmaktadır.
Astım ve nefes darlığına etkili bir çözümdür.
Ayrıca bronşit hastalığında da bireyin sağlığına bir an önce kavuşmasında etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN