Bilgi

Çasur Otu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çasur Otu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çasur Otu Hakkında Bilgi

Çasur otu maydanozgiller ailesinin mensubu olan bir bitki türüdür. Halk arasında çakşır otu, çaşur otu ve çaşır otu olarak da bilinmektedir. Çasur otunun yetişmesi için nemli veya kısmen nemli bir toprak gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması durumunda çasur otu oldukça kolay şekilde yetişebilmektedir. Bu otun yetişmesi için ek olarak bir çabalamaya ihtiyaç bulunmamaktadır. Çasur otunun boyu ortalama 3 metredir.

Adından da anlaşılabileceği gibi otsu bir bitki türüdür. İlk yetiştiği ve ana vatanı sayılan yer İran olarak bilinmektedir ama kökleri bulunduğu takdirde neredeyse her toprağa ekilebilmektedir. Çasur otu kurak olan topraklar hariç tüm toprak türlerinde yetişebilmekte ve iklime uyum sağlayabilmektedir. Ülkemizde en çok Hatay topraklarında yetiştirilmektedir. Çasur otu bitkisi ülkemizde eczaneler ve aktarlarda dahil olmak üzere birçok yerde satılmaktadır. Hemen hemen her hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Ancak halk tarafından pek bilinmemektedir. Çasur otu bitkisi Doğu Anadolu, orta, güney ve güney doğu Anadolu ve doğu Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmekte ve sıklıkla rastlanmaktadır. Çasur otunun birkaç türü bulunmaktadır. Otun iki önemli türü aşağıdaki gibidir;

Kerkul Türü
Kerkul türünü diğer çasur otu türlerinden ayıran en bilindik özelliği sarı olmasıdır. Ayrıca tohumları oldukça küçük bir yapıya sahiptir. Bu türün yapraklarından dahi sarı sıvı akmaktadır. Çasur otunun bu türünü kuzular oldukça fazla sevmektedir.

Helizdağlı Türü
Diğer çasur otu türlerinin tersine bu türün tohumları çok büyüktür. Çasur otu bitkisinin helizdağlı türünün yapraklarından beyaz süt akmaktadır. Yapraklarından akan bu süt sağlığa oldukça faydalıdır. Ayaklardaki yaraları geçirmede ve temizleme de etkilidir.

Çasur Otu’nun Faydaları Nelerdir?
Çasur otunun birçok faydası bulunmaktadır. Ancak bu faydaların birçoğu kimse tarafından bilinmemektedir. Çünkü ot fazla bilinmemektedir. Ancak eczacılar ve aktarlar tarafından çok iyi bilinen faydaları olduğu düşünülmektedir.

İşte çasur otunun faydaları

Çasur otu cinsel istek ve gücü arttırmaktadır.
Sperm sayısını ve kalitesini yükseltmektedir.
Kaslarda oluşan ağrıları, spazmları ve krampları engellemektedir.
Kemiklerin yapısını güçlendirmektedir.
Suyunun bitki verdiği bilinmektedir.
Karaciğer sorunlarını engellemektedir.
İdrar yollarında oluşan sorunları engeller ve tedavi eder.
Vücuttaki zararlı metalleri temizler.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN