Bilgi

Catuaba Bitkisinin Faydaları

Catuaba Bitkisinin Faydaları

Catuaba Amazon’da yetişir ve uzun zamandır afrodizyak özellikleriyle bilinir. Etkileri, kuru kabuklarını çay hazırlamak için kullanan Hintliler tarafından keşfedildi ancak bugün dünya çapında dağılmış birçok kişi tarafından tüketiliyor.

Genellikle toz, ekstrakt ve hatta kapsüller halinde satılır ancak tercih edilen tüketim şekli hala çay şeklidir.

En önemli faydası afrodizyak olsa da catuaba ayrıca bazı hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olan, beyin hasarını önlemeye yardımcı olan, hafızayı teşvik eden ve aynı zamanda stres, endişe ve kaygıyı azaltmaya katkıda bulunan anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Depresyon için de kullanan insanlar vardır.

Catuaba bitkisi nedir?

Catuaba, Amazon’a özgü hızlı büyüyen küçük bir ağaçtır. Yüzlerce yıldır Tupi kabilesi gibi yerli halk tarafından kullanılmıştır.

Catuaba kalın bir gövdeye sahiptir ve kökü çoğunlukla zeminin üstünde bulunur. Ağaç yenilebilir olan küçük, oval, sarımsı kahverengi meyveler üreten turuncu ve sarı çiçekleri vardır. Başlıca şifalı özellikleri genellikle çay olarak kullanılan ve hatta takviye haline dönüşen kabukta bulunur.

Erythroxylon ailesine aittir ve koka bitkisi ile bir ilişkisi olmasına rağmen kokainde bulunan alkaloidlere sahip değildir.

Catuaba bitkisinin faydaları!

 1. Afrodizyak etkisi

Düşük bir cinsel enerji birçok nedenden dolayı, örneğin ilaçların kullanımı, bazı hastalıklar, yaş, stres, zihinsel yorgunluk, psikolojik problemler gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Catuaba kabuğu pek çok erkek tarafından sağlık problemleri ile ilişkili olmadıkları zaman, libido ve cinsel arzularını telafi etmek amacıyla kullanılmıştır. Çünkü catuaba kabuğu sağlıklı bir libidoyu destekleyebilen üç ana alkaloidi içerir. Ayrıca bileşimi doğal bir afrodizyak olarak kabul edilir.

 1. Anti-inflamatuar etkisi vardır

Vücutta yüksek düzeyde iltihaplanmalar genellikle vücuttan bir tepkiye neden olur. Bu durum sürekli Alzheimer ile alakalı olabilir. Bu etkisinden dolayı bu tarz bilişsel hastalıkların tedavisinde kullanılır.

 1. Beyin hasarına neden olan stresi önlemeye yardımcı olur

Bir çalışmada catuaba’nın beyin hasarını önlemede rol oynayabileceği bulunmuştur. Bu testler 2012 yılında hayvanlar üzerinde gerçekleştirilmiş ve çalışma süresince hayvanlar oksijen ve glikoz yoksunluğuna maruz bırakılmış ve bu otu almışlardır. Bu çalışmanın sonucunda beyne giden oksijen miktarı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu da dolaylı olarak stres, depresyon gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir olduğunu kanıtlamıştır.

 1. Endişe ve stres problemi yaşıyorsanız bu otu kullanabilirsiniz.

Anksiyete ve stres birçok insanı rahatsız eden problemlerdir ve bazı durumlarda daha ciddi şekilde kişiler arası ilişkiler, verimlilik, uyku vb. gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Catuaba çayı stresle ilişkili duygusal bozukluklarla başa çıkmaya yardımcı olabilir ve genellikle uykusuzluk, sinirlilik ve anksiyete bozuklukları için uygundur.

 1. Depresyon belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olur

Giderek daha fazla insan depresyondan muzdarip olduklarını bildirmektedir ve bu, yönetilmediğinde şiddetli ve engelleyici semptomlara yol açabilecek bir hastalıktır. Bazı vakalar için ilaç tedavileri reçete edilir ancak bu durum sıklıkla yan etkilere sebep olur ve bu nedenle bazı insanlar catuaba çayı gibi doğal tedavileri tercih ederler.

 1. Hafızayı uyarabilir

Bazı insanlar belleği uyarmak ve konsantrasyonu artırmak için catuaba kullanırlar. Ayrıca kullanımının vücudun genel işlevlerini güçlendirmeye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

 1. Vücudu fırsatçı virüslere karşı korur

Başta HIV virüsü olmak üzere birçok virüse karşı vücudu korur. Bununla ilgili 1992 yılında birçok çalışma yapılmıştır.

ÖNEMLİ UYARI: Hamile veya emziren kadınlar catuaba çayından kaçınmalıdır.

Bazı yan etkileri:

Catuaba’nın da yan etkileri olabilir, bu nedenle tüketirken dikkatli olunması önemlidir.

Baş ağrılarına ve baş dönmesine neden olabilir. Merkezi sinir sistemi ile etkileşime giren bir gıda olduğu için bu duruma elverişli bir bitkidir.

Catuaba, cinsel performansı veya libidoyu artırmaya yardımcı olmayı vaat ediyor ancak alerjiniz var ise bunun tam tersi olabilir.

Sinir sistemi ile ilişkili mide ve kas spazmlarında tahriş olayları yaşanabilir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Merhaba, 100 gr. catuaba extract getirtdim Fakat nasıl kullanılır bilgi yok.
  Siz yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler

  • Merhaba,
   Mesajınız a geç cevap verdiğimiz için özür dileriz.
   Muhtemelen catuaba extract’i internet den sipariş ettiniz. Elinizde bulunan catuaba Kapsül mü? Toz mu? Sorunuza cevap verebilmemiz için Bunu öğrenmemiz gerekli.
   Sağlıklı günler…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN