Bilgi

Ciğer Otu Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Ciğer Otu Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Ciğer Otu Nedir?

Bitkiler aleminin Hodangiller ailesinden olan ve Latince adı Pulmonaria Officinalis olan ciğer otu; bahçeler, yol kenarları, ormanlar gibi pek çok yerde kendiliğinden yetişebilen ve boyu 50 santimetreyi bulabilen çok yıllık otsu bir bitkidir.  Ciğer otunun çiçekleri ilk başta kırmızı açar daha sonra ise zamanla mor ve mavi karışımı bir renge dönüşür. Ciğer otunun kullanımı çok eski dönemlere dayanır ve içerisinde müsilaj, tanen, reçine ve bazı şekerler gibi maddeler yer almaktadır.

Gövdesi dik ve tüylü olmakla birlikte yumurtayı anımsatan beyaz renkli yaprakları bulunmaktadır.
Ciğer otu ormanlarda bulunabilmekle birlikte görsel olarak çok şık bir bitki olduğundan bahçelerde süs bitkisi olarak da kullanılabilmektedir. Bu bitkinin çiçeklerinin erken açmasına rağmen zorlu ve olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Ciğer otu kendiliğinden neredeyse her yerde yetişebilen bir bitki olsa da Asya ve Avrupa’nın ılıman kısımları ciğer otunun yetişmesi için en ideal bölgelerdir. Bu bitki ıslak ve nemli kayalıklarda en verimli şekilde yetişir. Ülkemizde ise ıslak ve ılık tanımlamasına en yakın olan Akdeniz iklimi etkisi altındaki bölgelerde yetişmektedir.
Ciğer otunun bilinen diğer adı ise dağ lalesidir. Bu bitki ne kadar mucizevi bir şifa kaynağı olsa da, ciğer otu yani dağ lalesinin zehirli türlerinin de mevcut olduğu bilinmektedir. Bu nedenle hastalıklara çare ararken durumu daha kötü bir hale sokup daha ciddi sorunlara sebebiyet vermemek amacıyla mutlaka bilinçli bir şekilde kullanılması gereken bir bitkidir.

Ciğer Otunun Faydaları Nelerdir?
Ciğer otu; şifa amaçlı çok uzun yıllar boyunca kullanılmış olan ve kullanılmaya da halen devam edilen geleneksel bir bitkidir. Diğer şifalı bitkiler ile karıştırılarak içilebildiği gibi tek başına da tüketilebilir. Söz konusu bitkinin hemen her kısmı sağlık için çok önemlidir bu nedenle de çiçekleri, yaprakları, sapları kısacası tüm bölümleri şifa amaçlı olarak tedavilerde kullanılmaktadır.
Gölgelik alanlarda daha verimli yetişen ciğer otu, içerik olarak insan sağlığı için çok önemli olan A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Bunlara ek olarak bilinen bir diğer şifalı yönü ise kan yapıcı özelliğidir. Boğaz ağrılarına ve iltihaplanmalarına da etkin bir biçimde iyi geldiği de yadsınamaz bir gerçektir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. için admin tarafından
    ciğer otunu ilk defa duydum yarın aktar dan alacağım yazıldığı gibimi denemek lazım

  2. […] özellikle cilt tahrişlerine ve ufak yaralara iyi gelmektedir. Bir diğer şifalı bitki olan boynuzlu ciğer otu çiçeklerinden sapına varıncaya kadar birçok derde derman […] çok

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN