Bilgi

Cilt Kanseri Nedir?

Cilt Kanseri Nedir?

Cilt hücrelerinin anormal biçimde büyümesi ile ortaya çıkar. Güneşe maruz kalan ciltlerde görülür. Erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Ultraviyole ışınlarından korunarak cilt kanseri riskleri azaltılır. Saç, deri, yüz, dudak, kulak, boyun, göğüs, kol ve el bölgesinde yaygın olarak görülür. Erkeklerde yüz ve gövde de kadınlarda baldır bölgesinde görülür. Cildin kan damarlarında ortaya çıkar. Afrika erkekleri ile İtalyan ve Avrupa kökenli yaşlılarda görülür.

  • Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanseri olan kişinin cildinde inciye benzer sedefimsi kabarık oluşur. Cildin yüzeyinde pullu, kabarık ve düzgün bir lezyon oluşur. Ciltte koyu kahverengi benekli lekeler oluşur. Yaralar geç iyileşir. Pigmentlerdeki lekeler dışa doğru taşar. Kırmızı şişlikler ortaya çıkar. Cilt hassasiyeti artar.

  • Cilt Kanserinin Oluşum Nedenleri Nelerdir?

DNA sisteminde meydana gelen mutasyonların etkisi ile cilt kanseri ortaya çıkar. Güneşin ultraviyole ışınları cilt kanserini tetikler. Solaryum için kullanılan ışıklar cilt kanserine neden olur. Toksin maddelere maruz kalan kişilerde cilt kanseri çok sık yaşanır. Bağışıklık sistemi zayıf olan, geçmişte güneş yanığı geçirmiş olan, güneş ışınlarına maruz kalan kişiler yüksek risk içerir. Vücudunda çok sayıda cilt benine sahip olan, egzama akne tedavisi gören kişiler cilt kanserine yakalanabilir.

  • Cilt Kanseri Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt kanserine neden olan etkenler araştırılır. Muayene ve tetkikler yapılıp, şüpheli bölgeden örnek alınarak cilt biyopsisi yapılır. Kanserden korunmak için 10-15 arası güneş ışınlarından korunun. Güneşten korunmak için koruyucu krem kullanın. Işık korumalı kıyafet giyin. Uzun süre solaryumda kalmak cilt kanserini tetikler. Düzenli olarak cilt doktoruna görünün.

Bir önceki yazımız olan Kan Kanseri Nedir? başlıklı makalemizde kan kanseri, kan kanseri belirtileri ve kan kanseri bulmaca hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN