Bilgi

Cilt Tonuna Göre Saç Rengi Nasıl Seçilmelidir?

Cilt Tonuna Göre Saç Rengi Nasıl Seçilmelidir?

Kadınların ortak sorunlarından bir tanesi de doğru saç rengini bulamamaktır ve seçilen saç renginin de cildi soluk göstermesidir. Bunlara çözüm olarak yapılması gereken ilk şey ise cilt alt tonunu öğrenerek doğru saç rengini kullanmak olacaktır.

Trend olan saç rengini çok beğendiğiniz ancak beklediğiniz sonucu alamayarak güzel durmuyorsa bunun temel nedeni ise cilt tonunuzla ilgilidir. Bu durumda ise cildinizi soluk göstermemek için cildinizin sıcak, nötr ya da soğuk olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Doğru tonu bulduğunuzu da ise istediğiniz saç renginin tonlarını rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Cilt alt tonunu genellikle sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere 3’ye ayrılmaktadır ve ten renginin esmer, beyaz ve buğday olması fark etmeden herkesin bir cilt alt tonu vardır. Cilt alt tonunu bulmada ise en etkili yöntem bileklerde ki damarların rengine bakmaktır. Eğer ki ışıkta damarlar mavi gözüküyorsa soğuk cilt alt tonuna sahipsiniz demektir, bu ise cildinizdeki pigmentlerin pembe alt tonlu olduğu anlamına gelmektedir. Damarlar yeşil ise sıcak alt tonuna yani sarı alt tonuna sahip birisiniz. Damarlarınıza baktığınızda yeşil, mor ve mavi renkte görünüyorsa da renginiz nötrdür ve buna göre bej alt tonlusunuz demektir.

Cilt alt tonunuzu bulduktan sonra, cilt alt tonunuz soğuk ise cildinizin alt tonunu nötrlemek için küllü sarıları tercih etmelisiniz. Cildinizi soğuk olduğu için, küllü sarı, platin beyaz ve gri vb. saç renkleri cildinizde yansıması daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca sıcak alt tonlu olan kadınların da dore yansımalı altın, bal gold vb. gibi renkleri tercih edebilir.

Kadınlar tarafından kahve tonları risksiz olacağı düşüncesi ile sıklıkla kullanılsa da bazı kadınlar kendilerine uymayan kahverengi tonlarını kullandıkları için daha solgun bir cilt görünümüne neden olmaktadır. Soğuk alt tonlu olan kadınların daha çok buzlu kahve, soğuk kestane tonları ve küllü kumral renklerini tercih etmeleri gerekmektedir. Sıcak alt tonlu olan kadınlar ise sıcak kahveler, kızıl kestane, sarı yansımalı çikolata kahveleri tercih etmeleri ciltlerini daha ışıltılı gösterecektir ve cilt tonlarına da oldukça uyum sağlar. Eğer ki siyah saç rengi isteniliyorsa da içerisinde kızıllık olan tonlar yüzlerinde daha güzel bir yansıma yaratabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Saç Rengi Evde Doğal Yollar İle Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde Doğal saç Açici, Doğal yollarla saç rengini açmak ve evde sac acma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN