Bilgi

Cinsel İstismara Karşı Çocuğunuzu Eğitin

Cinsel İstismara Karşı Çocuğunuzu Eğitin

Çocuklara yönelik cinsel istismar oranı dünyada ve Türkiye’de her geçen gün artmaktadır. ABD’de yapılan araştırmalara göre her 3 çocuktan biri cinsel istismara uğramaktadır. Türkiye’de ise çocukların cinsel istismara uğrama oranı % 35 gibi korkunç rakamlara ulaşmıştır. Çocuklar bu istismarların büyük bir bölümünü ise aile içinden görmektedir.
Tertemiz dünyaları olan masum çocuklarımızı bu insanlık dışı muameleye karşı korumamız ve onu güven içinde büyütmemiz gerekir. Peki, çocuklarımızı cinsel istismara karşı nasıl eğitebiliriz? Çocukların vücutlarının sadece kendilerine ait ve özel olduğunu ve onların vücutlarına kimsenin dokunmaması gerektiğini öğreterek başlayabiliriz.

Çocuklarımıza vücutlarında üç tehlikeli nokta bulunduğunu ve hiç kimsenin bu üç tehlikeli noktaya dokunmaması, elini sürmemesi gerektiğini söylemeliyiz. Sonrasında bu tehlikeli 3 noktanın neler olduğunu anlatmamız gerekir. Birincisinin göğüsler olduğunu, ikincisinin iki bacak arasındaki yer olduğunu ve üçüncüsünün de arkada yer alan popo kısmı olduğunu öğretmeliyiz. Bu özel bölgelere anne ve babanın ancak çocuğu yıkamak için dokunabileceği bazı durumlarda anne ve baba yanındayken doktorun muayene etmek için dokunabileceğini söyleyebiliriz.

Bunların dışındaki herkes kim olursa olsun bu tehlikeli bölgelere ellerse hemen çığlık atması gerektiğini çocuklarımıza öğretmeliyiz. Bu gibi olaylara maruz kalan bir çocuğun anne veya babasına anlatması gerektiğinin eğitimini vermemiz gerekiyor. Çocuklarımızla yakından ilgilenelim ve onları dinleyelim. Çocuklarımızı her türlü kötülüğe karşı korumak bizim görevimizdir.

Çocuğumu Cinsel Saldırıdan Nasıl Korurum

Konu gerçekten çok sıkıcı ama artık insanlarımızın bilinçlenmesi gerekiyor. Ülkemizde gün geçtikçe çocuk istismarları artmakta ve pek bir önlem alınmamaktadır. Hem ailelerin, hem de çocukların bilinçlenmesi gerekiyor. Aslında o kadar da zor değil eğer çocuğa yeterli bilgi verilirse ve öyle bir cinsel saldırı ile karşılaşırsa ne olduğunu anlayarak size aktarması gerektiğini bilakiste kendisini korumasını ve muhafaza etmesi gerektiğini çocuğunuza sıkı sıkıya öğretmelisiniz. Ama ilk olarak sizinde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmakta bunlar;

● Çocuğun üzerini ve altını herkesin içinde değiştirmeyin. Bunları yaparken mutlaka çocuktan izin alın üzerini çıkarabilir miyim diye bu çocuğun mahremiyet sıfatını öğrenmesini ve kazanmasını sağlayacaktır.
● Çocuğa özel bölgelerini öğretin ve onlara kimsenin dokunmaması gerektiğini sadece ebeveynlerin duş sırasında izin alarak açabilirim kavramını çocuğunuzun aklına sokun.
● Erkek çocuklarınıza aç da amca dayı teyze v.s her hangi birine cinsel organını göster gibi kelimeler kullanmayın ve bunun güzel bir şey olmadığını öğretin. Bu durum karşısında iyi bir şey yaptığını sanarak güle oynaya çocuğu teşvik eden aileler sözümüz sizedir, bir süre sonra dizlerinize vurmaya başlarsınız.
● Türkiye de çocuk istismarı ihbar hattı tek bir hatta toplanmıştır : (0216) 450 54 54 herhangi bir durumda direk olarak arayarak psikolojik danışmanlık alabilir ve cinsel istismarcıları şikayette bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Kavramı ve Çocuk başlıklı makalemizde çocuk sevgi kavramı, çocuk sevgi kavramı öğrenme ve çocuk ve sevgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN