. ÇITIR ÇITIR PATATES NASIL YAPILIR? | Sağlıklı Yaşam - Sağlıklı Portal |
Bilgi

ÇITIR ÇITIR PATATES NASIL YAPILIR?

ÇITIR ÇITIR PATATES NASIL YAPILIR?

Patates kızartması günlük hayatta kişilerin sürekli olarak mutfaklarında yaptığı belki de en fazla tercih edilen yemek çeşidi diyebiliriz. Patates kızartması fazla zahmet gerektirmeden yapılabiliyor olması nedeni ile en çok yapılan yemek çeşidi olduğu düşüncesini de böylelikle güçlendirmektedir. Özellikle çocukların patates kızartması yemeğini çok sevmeleri sayesinde ev hanımları çocuklarına sıklıkla bu yemek çeşidini yapmaktadırlar.

Patates kızartmasının ülkemiz genelinde sabah yemeklerinde oldukça fazla yapılmasının tercih edilmesinde oynayan önemli faktörün kolay ve pratik olmasından kaynaklandığını söylemeden geçmemek gerekir. Patates kızartmasını her birey rahatlık ile yapabilmektedir. Ancak bu yemeği layıkıyla yapmanın da püf noktaları bulunmaktadır. Yani bu püf nokta denilen konu patatesin çıtır kıvamında olmasının sağlanmasıdır. Aslında bu cümleye bakarak da patates kızartmasının çıtır bir hale getirmek zor gibi düşünülebilir. Ama bu düşüncenin tam tersi olarak kolay olduğunu söylememiz gerekir. Patateslerin çıtır çıtır olmasını sağlamak için birçok yöntem bulunmaktadır. Gelin hep birlikte bu yöntemleri inceleyelim;

Patates Seçiminin Doğru Yapılması

İstenilen ve arzu edilen çıtır çıtır bir patates kızartması yemeği yapmak istiyorsanız pazardan veya marketlerden alacağınız patateslerin taze olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Doğru ve taze patatesi seçmek için de hem gözünüz ile hem de elleriniz ile incelemeniz gerekir. Gözünüz ile baktığınız zaman patatesin yeşil rengine sahip olmamasını iyi görmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra patatesi elleyerek sert olup olmadığına bakılmalıdır. Sert patatesler genelde taze olarak satılacak olan standa getirilmektedir.

Patates Kızartmasında Sirkeli Su ve Soğuk Su Kullanımı

Marketten veya manavdan alınmış olan patateslerin iç kısımlarının yumuşak olup olmamasını içine herhangi bir cisim sokarak denetlemeniz gerekir. İçerisi yumuşak bir dokuya sahip olan patates nişasta gibi görünmektedir. Bu durumda patatesin içerisi yumuşak olmasından kaynaklı sorunu gidermek adına patatesin iç kısmına birkaç damla sirkeli su damlatmanız gerekir. İçerisine sirke suyu damlatılan patatesin sertleştiğini zaman içerisinde gözlemlemeniz fazla zaman almayacaktır. Sirke damlatılmamış ve yumuşak olan patates çıtır çıtır kızartma amacı ile yemek yapmanızın önüne geçebilmektedir.

Patates Kızartmasında Sodanın Etkisi

Pazarlardan veya marketlerden alınmış olan patateslerin görüntüsü pek de iç açıcı değil ise sertleşmesi adına soda kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Bir kabın içerisine su ilave ettikten sonra içerisine sodayı boşaltmalısınız. Su içe soda aynı kabın içerisinde bulunduğunda bir tepkime meydana getirir. Sonrasında dilim dilim kesmiş olduğunuz patatesleri bu karışımın içerisine koyarak yaklaşık olarak yarım saat kabın içinde bekletmelisiniz. Bekletilen patateslerin oldukça sert bir yapıya kavuşmuş olduğunu gözlemleyeceksiniz. En son olarak ise kızartma işlemi için tavaya yeterli miktarda yağ dökerek çıtır çıtır patates kızartması yapmanızın önü de açılmış olacaktır.

Dondurarak Patates Kızartma Yöntemi

Dışarıdan alınmış olan patatesler belli bir biçimde kesilmelidir. Kesilmiş olan bu patatesler bir poşet yardımı ile paketlenerek buzdolabının üst kısmına yani dondurucu kısmına atılmalıdır. Dondurucu kısmına atılan patatesler kısa zaman içerisinde oldukça sert bir yapıya kavuşmaktadır. Patates kızartması yemeğinin yapılacağı zaman poşetten çıkartılıp kızartılacak olan tavaya koyulmalıdır. Buzlu bir şekilde tavaya konulan patatesler tavada kendiliğinden çözüleceği için hem taze olması sağlanmasının yanı sıra hem de çıtır çıtır olması sağlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Kaymaçina Tatlısı Tarifi başlıklı makalemizde karamelli kaymaçina tatlısı, kaymaçina boşnak tatlısı ve kaymaçina nerenin tatlısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN