Bilgi

Çoban Çantası Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çoban Çantası Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çoban Çantası Otu Nedir?
Çoban çantası bitkisi literatürde Capsella Bursa-Pastoris olarak bilinmektedir.Halk arasında kuşkuş otu, çoban kesesi, çoban torbası ve cıngıldaklı ot olarak ta bilinmektedir. Bitki turpgiller ailesindendir. Genellikle kendiliğinden de yetişebilmektedir. Yol kenarları ve tarla kenarlarında da görülmektedir. Ortalama uzunluğu 40 – 80 cm arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bitkinin meyveleri genellikle torbayı andırmaktadır ve yaprakları rozet biçimindedir. Çoban çantası otu demet görünümüne sahiptir. Bitkinin çiçekleri beyaz renktedir ve bitkinin hasat (toplanma) zamanı yaz mevsimidir. Toplanan çoban çantası otu genellikle kurutulmaktadır. Çoban çantası otunun içeriğinde C ve K vitaminleri bulunmaktadır. Çoban otu genellikle çorak arazilerde yetişmektedir ve sürekli bir bitki değildir. Tek yıllık yetişmekte ve bir daha yetiştiği yerde yetişemeyebilmektedir.

Çoban Çantası Otunun Faydaları Nelerdir?
Kaynatıldıktan sonra suyunun içilmesi durumunda böbrek ve mesanedeki iltihapları ve sağlık sorunlarını çözebilmektedir. İdrar yolları enfeksiyonlarına karşı birebir etkili çözüm yoludur.
Basur gibi problemi bulunan kişiler için oldukça etkilidir. Basur ve basurun neden olduğu yaralara çoban çantası otu lapa haline getirilip sürüldüğünde oldukça fazla etkilidir. Basur’un ve yaralarının dinmesine ve neden oldukları sorunların geçmesinde etkili rol oynamaktadır.
Kadın sağlığı için önemli bir konumu vardır. Kadınların özel günü olarak sayılan Regl dönemlerindeki kanamalarda aşırı kanamayı önleyebilmektedir. Bunun için regl olacak kişinin ortalama regl tarihinden 10 gün önce çoban çantası otunun çayını içerse regl dönemindeki aşırı kanamaları ve aşırı ağrıları bastırmış olur.
Kadın sağlığı açısından bir diğer faydası ise erken menopoz gibi sorunları engellemektedir. Normal menopozda ise menopoz döneminin hafif geçmesini sağlamaktadır. Bu sebeple menopoza giren kişilerin çoban çantası otunu kullanması tavsiye edilmektedir.
Yeni yeni regl kanamaları başlayan kız çocukları için ergenlik döneminde çoban çantası otu çayı içmek faydalı olacaktır. Çoban çantası otu çayı, ilk kez regl olmaya başladıkları için regl dönemlerinin düzenli bir takvimde devam etmesini sağlamaktadır.
Kan dolaşımını düzenleyici etkiye sahiptir. Tansiyonu yüksek olan kişilerin tansiyonunu düşürebilmektedir. Ayrıca düşük olan kişilerinde tansiyonunu arttırabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN