Bilgi

Çocuğunuz ile Doğru iletişim Kurma Yolları

Çocuğunuz ile Doğru iletişim Kurma Yolları

Çocuğunuzu en iyi şekilde tanımanın ve onları doğru yönlendirmenin ilk kuralı her zaman anne ve babaların onlar ile iletişim kurmayı başarabilmektir.

Anne baba çocuk arasında doğru iletişim kurmak onların, duygusal, sosyal ve akademik gelişimleri için oldukça faydalıdır. Çocuk ile kurulacak olan iletişimin bir ömür devam ettirecekleri iletişimin temelini oluşturacağı ve onlarında birer birey oldukları unutulmamalıdır. Çocuk ilişkisinde ebeveynler sevgi güven vermek ve doğru konuşma tekniklerine sahip olarak mutlaka iyi birer dinleyicide olmalıdır. Çocuklarda ebeveynleri gibi küçük birer birey olarak hayata başlarlar ve hangi yaşta olursa olsun onlarda sorun ve sıkıntılar yaşıyorlar. Çocuklar ile aile arasında ki iletişimin kaybolmaması için kaliteli zaman geçirmek onların kendilerini ifade etmesine izin vererek sorunlarını dinlemek en önemlisi empati kurmak gereklidir.

Çocuğunuz İle Konuşurken Nasıl Bir Yaklaşım Sergilenmelidir?

Çocuklar ile iletişimde aileler en doğru tepkiyi verebilmek için temek prensipleri uygulamaları gerekmektedir. Özellikle çalışan annelerin günün büyük bir bölümünü çocuklarını görmeden geçirdikleri için kurdukları iletişim niteliğidir. Çok meşgul olduğunuz bir anda çocuklara istediği ilgiyi bir anda göstermeniz gerekebilir. Mutlaka işinizi bir kenara bırakarak her zaman onlar ile iletişime hazır olduğunuzu hissettirmelisiniz. Sizler onları anladığınızı hissettirirseniz eğer, onlarda sizi anlama konusunda mutlaka daha özverili ve duyarlı davranmaya başlayacaktır.

Yaşa Göre İletişim Kurulmalıdır?

Çocuklara yeterli sevgi, ilgi ve onları anlamaya çalıştığınızı bebeklikten itibaren hissettirmek gereklidir. Hem sözlü hem de olumlu mesajlar vererek çocuklarınız ile aranızda o özel bağı kurarken aynı zamanda zihinsel gelişimleri yetişkinler kadar gelişmediği için onun seviyesine inmek de büyük önem taşımaktadır. Kelime dağarcıkları büyükler kadar geniş değildir bunun için onların anlayacakları basit cümleler kurulmalıdır. İletişim esnasında oturarak, çocuklarınızı kucaklayarak ve mutlaka göz teması kurulması önerilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Çocukların Daha Zeki Olması İçin Öneriler başlıklı makalemizde Akilli Çocuk, anne sütü ve çocuk ve çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN