Bilgi

Çocuk Kitaplarının Çocuk Gelişimine Katkısı

Çocuk Kitaplarının Çocuk Gelişimine Katkısı

Çocuk Kitaplarının Çocuk Gelişimine Katkısı

Hayal gücü, çocuklarda zeka gelişiminin en değerli antipatik güçlerinden bir tanesidir. Hayal gücü yaratıcılığı tetikler ve yaratıcılık da zeki ve sağlıklı birer çocuk ve gelecekte de birey olmanın en net göstergelerindendir. Çocukların içerisinde uyumakta olan yaratıcı gücün uyandırılması için, yardımcı ögelere başvurulabilir. Bu ögelerden en ilgi çekenlerin başında, çocukların hayal gücünü alevlendiren ve hayal kurmaya sevk eden çocuk kitapları geliyor.

Dünya edebiyatı ve yerel edebiyatımız, asırlardır çocuk edebiyatı da üretiyor. Öyle ki yazılı kültürün daha yaygınlaşmadığı dönemlerde bile, sözlü kültür içerisinde çocuklara makul onlarca öykü anlatılıyordu. Ortaçağda bu hikayeler korku üstüne kuruluyken, rönesans ve aydınlanma çağından ardından serüvenci ve fantastik unsurlar de taşımaya başladı.Diğer yandan Uzak Asya’da ve Anadolu’da söylenegelen çocuk hikayelerinin serüvenci ve cesaretlendirici yönleri ilgi çeker. Asya ve Anadolu’nun çocuk öyküleri epik hikayelerdir ve korkudan epey, cesaretin antipatik gücüyle çocukların gelişmesini temin ederler.

Yaşa Uygun Çocuk Kitapları Seçmek

Söz ettiğimiz gibi çağımız, çocuklar için üretilen edebiyat ile ilgili sıkıntılı bir çağ değil. Artık ebeveynler bebeklerine hikayeler anlatmaya bebekler henüz anne karnındayken başlıyorlar. Günümüzde her yaşa makul bir çocuk kitabı bulmak olası. Yeni doğmuş bir bebeğe okunacak kısa hikayeler sahibi olan kitaplar bulunduğu gibi, 0-3 yaş arası çocuklar için hazırlanan bol resimli masal kitapları; 3-5 yaş arası çocuklar için boyama kitaplarıyla birlikte sunulan masal kitapları bulmak olası. 5 yaştan ertesi için ise tabir yerindeyse realite çocuk kitaplarının okunabileceği bir dönem başlıyor. Bu dönem, klasiklerin çocukların yaşamına giriş yaptığı dönemdir.

Bildiğiniz üzere ilkokul dönemi, çocuk gelişiminde en değerli evrelerden biri. Çocukların ilk kez sorumluluk sahibi oldukları ve ebeveynlerinden farklı bir eğitmenle daha tanıştıkları bu dönemde; zekalarının geliştirilme aşaması ve yeteneklerinin doğru alanlara yönlendirilmesi hayati değer arz ediyor. Bu dönemde çocuk kitapları, minimum ödevler kadar ihtiyaç duyulan ve geliştiricidir. Çünkü kitaplardaki sihirli dünya, zeka gelişimini süratlendirdiği gibi, çocukların oyun dünyalarını da genişletir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN