Bilgi

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Şekilde Ve Nasıl Verilmeli?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Şekilde Ve Nasıl Verilmeli?

Çocukların kendi bedensel duyumlarını hissettiği, ihtiyaçlarını ifade edebildiği, ihtiyaçlarının sorumluluğunu almayı ve bedeninin sınırlarını öğrendiği dönem tuvalet eğitim için en uygun zamandır. Tuvalet alışkanlığı tam olarak iki yaşlarında kazanılır. Bu dönem çocuğun, başkalarından gelen tavsiyelere kolay uyum göstermediği, genelde yoğun çatışmaların yaşandığı bir dönemdir, çocuk bağımsız bir birey olma yolunda ilerlerken, kendi bağımsızlığı ile başkalarının fikri arasında denge oluşturma çabası ile boğuşmaktadır. Yine bu dönemde, çocuğun çiş ve kakaya yüklediği anlam yetişkinlerinkinden farklıdır. Çocuklar bedenlerinden çıkan nesnelere oldukça ilgi duyarlar. Bedenleri onlar için nasıl önemliyse, bedenlerinden çıkan nesneler de onlar için çok değerlidir.

Tuvalet Eğitimini Maddelersek, Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

Verdiğiniz birçok komutu yerine getirebiliyorsa,

İsteklerini ve itirazlarını konuşarak ifade edebiliyorsa,

Gün içinde 2-3 saat bezi kuru kalıyorsa,

Altı ıslandığı zaman rahatsızlığını ifade edecek hale gelmişse, tuvalet eğitimine hazır olduğunu anlayabiliriz.

Zamanından önce vereceğiniz tuvalet eğitimi çocukta kaygıya sebep olabilir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Tuvalete çocuğunuzla beraber girebilirsiniz. Tuvalet ihtiyacınızı giderirken çocuğunuza bilgi verip, ona esprili şeyler söyleyerek endişelenecek bir durum olmadığını hissettirebilirsiniz. Çocuğunuzu asla sıkmadan, çiş kaka hakkında konuları gündeme getirebilirsiniz.

Tuvalet alışkanlığına popo yıkamak ile başlayabilirsiniz. Pişiği tek önleyen her bez değişiminde poponun su ile yıkanmasıdır ayrıca. Popo yıkamakla başlarsanız tuvalete yabancılık çekmeyecektir çocuğunuz.

Tuvalet eğitimine başladığınız andan itibaren hazır bez yerine yıkanabilir pamuklu bez kullanmaya başlayın, çocuğunuz tuvalet alışkanlığı edinirken bu oldukça etkili bir yöntemdir. ıslaklığı fark ettiğinde rahatsızlık duyacaktır bu durumdan ve ıslak kalmak istemedikleri için daha çabuk tuvalete alışacaklardır.

Tuvalet eğitiminde en önemli nokta tuvalet eğitimine lazımlık ile başlamaktır. İlk günlerde odasında, lazımlığa alıştığı zaman tuvalette lazımlıkla ve en son zaten çocuğun kendisi tuvalete oturmak isteyecektir.

Tuvalet eğitimi verirken bezi bırakmaya siz ikna etmeye çalışmayın. Çocuğunun kendisinin buna karar vermesini bekleyin.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Pişik ve Tedavisi başlıklı makalemizde bebeklerde pişik, bebeklerde pişik tedavisi ve pişiğin tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN