Bilgi

Çocuklarda Alerji

Çocuklarda Alerji

Bugünlerde, mevsimin de etkisiyle alerjik bünyeli çocuklarımızın belirtilerde artış gösterdiği döneme girdik. Şu bir gerçek ki, her çocukta alerji tepkimeleri ve neye alerjisi olduğu çeşitlilik gösteriyor. Benim de oğlum alerjik bünyeli. Haliyle yıllardır neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda az çok tecrübe sahibi olduk.

Güncel Paylaşımların çoğunda, çocuklarımızın ağızları açık vaziyette uyuduğu şekilde ortak sıkıntıları görebiliyoruz. Bunun tek sebebi; alerjik reaksiyon sonucu burun içindeki burun etlerinin “tıbbi ismi konkalar” ve geniz etinin şişmesi. Normal sağlıklı bireylerde sadece grip ve soğuk algınlığı durumlarında şişen bu dokular, alerjik bünyelerde sürekli irileşmiş vaziyette oluyor. Doktorların reçete ettiği iliadin ve otrivine tarzı burun spreyleri kılcal damarlarda büzüşme sağlayarak geçici rahatlama sağlar ve 5 günden fazla kullanılamaz. Zaten kullanımı da pek tavsiye edilmez. Bizim çocuklarımızda kullanabileceğimiz damlalar veya spreyler nasacort tarzı içeriğinde çok ama çok düşük kortizon barındıran spreyler olmalıdır. Bu ilaç grupları uzun süreli kullanımlarda rahatlama sağlar. En az 6 hafta düzenli olarak kullanılmalıdır.

Her ilacı, içerisinde kimyasal barındırıyor diye kullanmazsak daha vahim tablolar ile karşılaşabiliriz. Yanlış yapılan bir başka uygulama, burun etleri aşırı şiş olan çocuklarda burun yıkama işlemi yapmak. Basınçlı şişeler ile yapılan yıkamada, su dolaşımı rahat sağlayamayacağı için orta kulağa kaçarak orada sıvı birikmesi meydana getirir.

Bir başka hastalığa da istemeden davet çıkarmış olursunuz. Burun yıkama işlemi çok düşük basınçla ve burun içi etlerinin aşırı şiş olmadığı durumlarda yapılmalıdır. Basınçlı yıkama kutularının içinden çıkan hazır karışımlar bitince, devamında suyun içine koyacağınız karışımları siz hazırlayabilirsiniz.

Bir burun yıkama şişesinin içine ılıtılmış doğal kaynak suyu “kesinlikle çeşme suyu olmayacak”, bir çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı himalaya tuzu ekleyip hazırlayabilirsiniz. Akşam yatmaya 2 saat kala yıkama yapabilirsiniz. Günde bir sefer, burun içi nemlendirme için eski dinlenmiş zeytinyağı birer damla burun deliklerine damlatın. Yeni yılın yağı olmamasını tavsiye ederim. Asitli olur. Ayrıca sağdan soldan buruna çörek otu yağı damlatılması önerilerine sakın uymayın. Çocuk, onun rahatsız edici etkisinden nefret edecek ve başka hiçbir şey damlatmanıza izin vermeyecektir.

Gelelim diğer önerilere. Kış mevsiminde, kalorifer peteğinizin üstüne yarım su bardağı kaya tuzu doldurup koyun ve tuzu hafif nemlendirin. Kuru olmasın. “Bardağınızı da bir tabağa koyun. Tuz günler geçtikçe genişleyip bardaktan taşacak. Sağa sola dağılmasın”. Bu içerideki havayı daha kaliteli hale getirip çocuğun rahatlamasında yardımcı olacaktır.

Etkisini bizzat gördüğüm başka bir doğal takviye ise keçiboynuzu özü. Alerjiye mükemmel derecede iyi geliyor. Markasına güvendiğiniz bir tane alıp her gün 2 yemek kaşığı vermenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Hem kanındaki demir oranını düzeltip, hemde alerjiye çok iyi geliyor. Doktorların her dediği doğru çıkmayabiliyor. Anne ve babaları olarak çocukları en iyi biz takip edebilir, neyin iyi gelip neyin zararlı etki ettiğini biz takip edebiliriz. Hijyenin aşırısının zararlı olduğunu unutmamalıyız.

Çocukları hastalık mikroplarından korumalı, doğadaki mikroplardan kesinlikle sakınarak büyütmemeliyiz. Yaz aylarında bol bol denize götürmeli, günün uygun saatlerinde güneş almalarını mutlaka sağlamalıyız. Evlerimizde çeşit çeşit kokulu oda parfümleri, deterjan ve yumuşatıcı kesinlikle kullanmamalıyız. Varsın çamaşırlarımız yumuşacık değil sert oluversin. Evlatlarımızdan daha önemli değil.

Çocuklarımızın yattığı oda kesinlikle 22-23 dereceyi geçmemeli. Kılıfsız nevresimsiz battaniye kullanmayın. Hele hele akar alerjisi olan çocuklar için anti alerjik çarşaf kullanmalısınız. İlkbahar ve son bahar aylarında sabah erken saatlerde dışarıda çamaşır kurutmak, havada polenlerin en yoğun uçuştuğu saatlerde çok sakıncalı olur. Bağışıklığı düşük olduğunu düşündüğünüz çocuklarınız için, bir yıl boyunca her gün kendi mayaladığınız bir kase ev yoğurdu mutlaka yedirelim.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Kuruyemiş Alerjisi başlıklı makalemizde çocuklar ve kuruyemiş alerjisi, çocuklar ve teknoloji ve çocuklarda kuruyemiş alerjisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN