Bilgi

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nedir?

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nedir?

Birçok çocukta kardeş kıskançlığı, anne ve babasının artık kendisini sevmeyeceği düşüncesi ile başlar ve başkasıyla paylaşmamasından doğan, küçük düşme korkusu, üzüntü, can sıkıntısı, nefret, öfke, intikam alma gibi düşüncesi ile birlikte görünen yakın hissetme, sevme, koruma isteği gibi farklı duyguları bir arada yaşama bileşimini ifade etmektedir. Çocuklarda kardeş kıskançlığı bir nevi şu şekilde meydana gelir; anne babanın tutumunda olan değişiklikler, çocukların yaşı, kardeşin kendisine takdim ediliş şekli, büyük çocukla anne babanın arasında ki yerleşmiş ilişki şekli, kardeşin doğumunda çocukta yarattığı duyguları anlamak ve olumsuz düşünceler doğmasına mutlaka engel olmak gereklidir.

Kardeş Kıskançlığının Çocuklarda Belirtileri Nelerdir?
Araştırmalara göre 5 yaşından küçük çocuklarda kardeş kıskançlığı daha yoğun yaşanmaktadır. Çocuklarda kardeşine vurma, ısırma, kolunu bacağını sıkma eğilimleri en yaygın şekilde görünen kıskançlık örneklerinden bazılarıdır. Kardeşini kıskanan çocuklarda genellikle, emekleme, alt ıslatma, biberonla beslenmek istemesi, bebekçe konuşma, tırnak yeme, parmak emme, kekemelik, içe kapanma, anneye ya da babaya aşırı derecede bağlanma vb. belirtiler sıklıkla çocuklarda görünmektedir.

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Giderilir Çözüm Yolları Nelerdir?
Bu sorunu yaşayan anne babalar nasıl davranmalıdır işte öneriler;

 • Çocuğunuzun kardeşine nasıl bir davranışta bulunacağı konusunda endişeliyseniz eğer çocuğunuz da gergin ve endişeli olacaktır. Bu aşamada anne ve babaların daha sakin olarak onları abi ya da abla olacakları konusunda alıştırmalar yapın.
 • Bebek için seçilen isinde, hazırlanan odasında ve eşyalarında çocuğunuzun da fikrini alarak önceden kardeş geleceğine onu hazırlayarak aile bütünlüğü vurgulanmaktadır.
 • Çocuğunuzun bebeklik fotoğraflarını kıyafetleri ortaya çıkartın ve bu ilginin de onlara aynı şekilde yapıldığını belirtin.
 • Kardeşin doğum sonrasında bir süre sürekli anne ile olacağını onu daha çok kucağa alarak yatak odasında kalacağını sonrasında kendi odasına geçeğini söyleyin.
 • Kardeşin çok küçük sen abla abisin diyerek onların anlayışlı olmasını ve her konuda öncelik vermesini beklemek yanlış bir tutumdur. Bu tutum sadece kardeş veya anne babaya karşı kırgın ve öfkeli olmasına neden olur.
 • Aile büyüklerinin ya da yakın çevrenin sadece küçük kardeş ile ilgilenmemeleri, büyük çocuk ile alışık olduğu tarzda davranarak sevgi göstermeleri gerektiğini belirtin.
 • Kardeşini kıskanmasın, ilgisiz kalmasın diyerek de onları hediyelere boğmak onu sevmiyoruz seni daha çok seviyoruz gibi kelimeler de onlarda farklı duyguların yaşanmasına sebep olur. Bu davranışlardan da kaçınmak gereklidir.
 • Anne ve babalar ayrı ayrı olacak şekilde büyük çocukla zaman geçirin oyunlar oynayın, baş başa gezintilere çıkın yalnızlık duygusu hissetmesine olanak vermeyin.
 • Çocuk eğer ki kardeşine zarar veriyorsa, onlara kızarak ya da bağırarak değil, net ama sert bir tavırla olmadan uyarılarda bulunun.
 • Kardeşi ile ilgili karışık duygular içerisinde olan çocukların konu edildiği ve onların rahat bir şekilde anlayacakları öyküler kitaplar okuyun. Çocuk hikayede büyük olan ile özdeşim kurarak duygularında yalnız olmadığını anlar ve rahatlar. Bu sayede kendini suçlamaktan ve kardeşine zarar vermeden vazgeçer.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Duygusal Beslenme Nedir? başlıklı makalemizde Bebek, bebeklerde duygusal beslenme ve bebeklerin duygusal beslenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Maşallah benim çocuklarım da böyle problemler yok. Ayrıca belirtmek isterim ki çocuklarınızın yas ları birbirine yakın sa kesinlikle aynı orantida sevginizi gösterin. örneğin hediye alacağınız zaman birine değil her ikisinede hediye alin..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN