Bilgi

Çocuklarda Kuruyemiş Alerjisi

Çocuklarda Kuruyemiş Alerjisi

Kuruyemiş alerjisi süt, yumurta ve tahıldan sonra gelen daha az görülen fakat geçmesi daha uzun süren bir alerji türüdür. Alerjilerin çoğu genellikle çocuk 3 yaşına geldiğinde kısmen sonlansa da çocuklarda kuruyemiş alerjisi ömür boyu sürme olasılığı çok daha yüksek bir alerji türüdür.

Kuruyemişler arasında aynı tahıllarda görülen şekilde çapraz tepkime olur. Örnek olarak; cevize karşı alerjisi olan bir çocuğun fındık, fıstık, kaju, badem gibi diğer ağaç yemişlerinden uzak durması gerekir. Leblebi veya ay çekirdeği alerjik reaksiyona neden olmaz. Yer fıstığı alerjisi genel olarak çocuklarda kuruyemiş alerjisi gurubunda yer alsa da yer fıstığı gıda ailesi olarak baklagiller grubundadır. Grupları farklı olmasına rağmen yerfıstığı ile ceviz, kaju, fındık ve badem arasında çapraz reaksiyonla alerji oluşur. Bu nedenle alerjisi olan çocuklarda tüm kuruyemiş grupları beslenme düzeninden çıkarılmalıdır.

Dışarıda yemek yenmesi gerektiğinde yemeğin içindeki malzemeler mutlaka sorulmalı ve çocuğa alerjik reaksiyon oluşturmayan gıdalardan istenmelidir. Yer fıstığı alerjisi olan çocuklarda özellikle nohut ve bakla, mercimek, taze veya yeşil fasulye, soya fasulyesi açısından da dikkatli olunması ve takip edilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk ve Teknoloji İlişkisi başlıklı makalemizde çocuk teknoloji ilişkisi, çocuk ve teknoloji ve çocuklar ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN