Bilgi

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Engellenir?

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Engellenir?

Bazı çocuklarda tırnak yeme, parmak emme alışkanlıkları olabilir, anne ve babalar bütün önlemleri almasına rağmen bu davranışlara devam ediyorsa, bu durumlar kalıplaşmadan önce mutlaka gerekli önlemleri almak gereklidir. Çocuklarda tırnak yeme ve parmak emme alışkanlıklarını önlemek için gerekli çözüm yazımızda.

Çocuklarda sıklıkla görünen tırnak yeme alışkanlıkları birçok farklı durum ile meydana gelmektedir. Özellikle de erkek çocuklarına göre kız çocuklarında daha fazla görünmektedir ve ergenlik döneminde daha fazla artış göstermektedir. Bu durum her iki ergenden bir tanesinde görünmektedir. Araştırmalara göre fiziksel ceza uygulayan anne babaların çocuklarında daha fazla görünen tırnak yeme alışkanlıkları çocuklarda stresle başa çıkma yöntemi olarak gelişmektedir.

Ayrıca okulda yaşanan sorunlar, gelecek ile ilgili kaygılar, ev ortamında huzursuzluk ve gerginlik, kardeş kıskançlıkları, korkular ve göç vb. gibi ağır stresör karşısında çocukların hissettikleri gerginliğin yansıması olarak da adlandırılmaktadır.

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlıkları genellikle 3-4 yaşlarında kendini göstermektedir, ancak nadir olarak da bebeklerde 6 aydan itibaren erken dönemlerde rastlanılabilir. Bu yaş aralıklarında tırnak yiyen çocuklarda bu alışkanlıklar ise hayatının ileri zamanlarında da devam edebilir. Tırnak yiyen çocuklar herhangi bir sebepten dolayı üzüntüsünü, sıkıntı ve korkusunu da bu davranışları ile dışa vurmaktadır. Ayrıca yakın çevresinde tırnak yiyen birisinin olması, kendisine güvensizlik, kendini aile içerisinde değersiz hissetmesi de bu davranışını tetiklemektedir.

Korku Ve Endişeleri Varsa Ne Yapılmalıdır?
Çocuklar karanlıktan, aşırı seslerden, hayvanlardan, yalnız kalmaktan, yükseklikten, yabancılardan, anne ve babadan uzaklaşmaktan vb. sebeplerden korku duyuyor olabilirler. Bu korkular çocukların gelişiminin bir parçası olmaktadır ve dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise bu korkularının çocukların yaş aralıkları ile uyumlu ve orantılı olup olmadığını anlamak gereklidir. Korkular çocuklarda kendiliğinden meydana gelebilir ya da yaşadığı bir olaydan akıllarında kalabilir. Bu davranışları karşısından kesinlikle çocuklar ile alay edilmemelidir. Alay etme ileri ki zamanlarda, içe kapanık, güçsüz, pasif bir çocuk olmasına neden olur. Korktuğu ne varsa mümkün olduğu kadar uzak tutmak, farklı aktivitelere yönlendirmek ve ilgilenmek çözüm olabilir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?
Çocuklarda tırnak yeme alışkanlıkları için en kalıcı çözüm, bu davranışa nelerin sebep olduğunu anlamaktır. Çocukların bu davranışından dolayı onları azarlamak, acı oje ya da biber sürmek, eleştirmek kesinlikle çözüm değildir. Erkek çocuklarında tırnaklarını yemezse ne kadar yakışıklı kızlarda ise ne kadar güzel olacaklarını anlatarak sevecen bir şekilde onları bu davranışlarından vazgeçirebilirsiniz. Eğer ki bu alışkanlıklarından vazgeçmiyorsa, zaman içerisinde ne kadar sıklıkla yaptıklarını kaydedin ve uzman bir psikologdan yardım alın.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nedir? başlıklı makalemizde anne çocuk, çocuk ve çocuk kardeş hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Benim küçük kızım da sürekli tırnağını yiyor yazdıklarınızı dikkate alacağım umarım bu kötü alışkanlığından vazgeçer.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN