Bilgi

Çocukların Daha Zeki Olması İçin Öneriler

Çocukların Daha Zeki Olması İçin Öneriler

Çocukların ruhsal ve bedensel olarak gelişimleri anne babaların onları nasıl takip ettikleri, gözlemleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Çocukların daha zeki olmaları için öneriler.

Anne Sütü;

Bilindiği üzere anne sütü ana beyin besinidir ve bebekler üzerine mucizevi bir etkisi vardır. Temek besin sağlayarak tehlikeli enfeksiyonları önler. Bilim adamlarının araştırmalarına göre anne sütü alan bebekler daha sağlıklı, zeki ve hastalıklara karşı daha direnç göstermektedir. Eğer ki annelerin imkanları varsa mutlaka 2 yaşa kadar bebeklerini emzirmeleri önerilmektedir.

Kahvaltı Alışkanlığı;

Özellikle çocuklarda güçlü bir kahvaltının konsantrasyon, hafıza ve öğrenmeyi geliştirdiği bilinen bir gerçektir. Mutlaka çocuklarda güne başlarken kahvaltı yapma alışkanlıklarının edinilmesine özen gösterilmelidir. Kahvaltı yapmadan güne başlayan çocuklar, pes etmeye, sinirlenmeye daha yatkın olarak çabuk yoruluyor ve sıkılıyorlar.

Beyin Oyunları;

Kriptogram, bulmaca, satranç özellikle gelişim aşamasında ki çocuklar için zihinsel jimnastiktir. Ayrıca sudoku vb. gibi oyunlarda karar verme ve problem çözmeye teşvik ederek onlar için eğlenceli de olabilmektedir. Çocuklarınızı bu tarz oyunlara teşvik etmek onları her zaman bir adım öne taşıyacaktır.

Abur Cubur Kesilmelidir;

Bütün çocuklar, çikolata, cips, şeker tüketmeyi çok severler. Ancak trans yağlar, şeker ve diğer abur cuburu keserek onların yerine yüksek besinli yiyecekler koymak özellikle de çocukların ilk iki yılındaki zihinsel ve motor gelişimlerinde mucizeler yaratmaktadır. Sağlıklı beyin dokusu gelişimleri için demir gerekir ve demir eksikliği olan çocuklarda sinir dürtüleri daha yavaş hareket eder. Ayrıca yanlış beslenme alışkanlıkları olan çocuklar enfeksiyonlara daha açık olurlar ve sık hastalanırlar. Çocukların ne yediklerine mutlaka dikkat edilmelidir.

Çocuklarda Merak Duygusu;

Araştırmalara göre bütün çocuklar oldukça meraklı ve öğrenmeye açıktırlar bunun için de mutlaka onların yen fikirler ve yeni şeyler keşfetmelerini sağlamak gereklidir. Sürekli sorular sorarak bilgi becerilerini ve hobilerini öğrenmek ayrıca entelektüel merakını geliştirmek için de eğitim gezileri düzenlemek de onları için hem eğlenceli hem de oldukça faydalıdır.

Spor;

İlkokul çağında olan çocuklar eğer ki sporla ilgileniyorsa bu onlara akademik olarak üstünlük sağlamaktadır. Organize sporlara katılımlar çocuklarda özgüveni arttırır takım çalışmasına yatkın olarak liderliğe mehili de artmaktadır.

Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek;

Çocuklar özellikle de ergenlik döneminde potansiyel sınırları hakkında olumsuz düşüncelerin kurbanı olabilirler. Bu noktada bütün uzman psikologlar ebeveynlerin çocuklarına kendilerine güvenmeleri gerektiğini öğretmeleri konusunda ısrarcı bir tutum içerisindedir. Sosyal aktiviteler, takım sporlarına katılmak çocuklarda özgüven yetisinin kazanılmasına etkili yollardan bir tanesidir.

Kitap Okuma Alışkanlığı;

Günümüz teknolojisinden uzak kalan çocuk neredeyse yoktur. Ancak tablet ya da bilgisayar da zaman harcamaları yerine çocuklarda erken yaşlarda kitap okuma alışkanlıkları edinilmelidir. Renkli farklı kitaplar alın, okuyun, okutun hatta bir kütüphane kartı ya da kendisine ait bir kitaplığının olmasını sağlayın.

 

Bir önceki yazımız olan Bebekler Neden Sinirlenerek Ağlama Krizine Girerler? başlıklı makalemizde Ağlama krizi, Ağlama Krizi Geçiren Bebekler ve bebeğiniz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN