Bilgi

Çocukluk Döneminde Kaygı Bozuklukları

Çocukluk Döneminde Kaygı Bozuklukları

Çocukluk Döneminde Kaygı Bozuklukları Nelerdir ?

Yaygın Kaygı Bozukluğu:Esas özellik belirli çevresel koşullarla kısıtlı olmayan sık, kontrol edilemeyen, süregelen ve daimi bir endişe halidir. Açıkça endişe uyandırmayacak haller dahi endişe yaratabilir. Çocuklar çoğu halle alakalı gerçekçi olmayan endişeler oluştururken günlük aktivitelerinde oldukça önemli olmayan ayrıntılara takılıp endişe yaşarlar. Fiziksel semptomlar yer alarak belirli konsantrasyonda dağılma, tezcanlılık, kabuğunasığmazlık, yorgunluk, iritasyon , uyku bozuklukları , alışık olunmayan kas gerginlikleri gibi sorunlar görülür. Böyle çocuklar kaygılanmaktan kaygılanırlar. Kendisini endişesiyle baş edemeyen endişeli biri olarak gördüğü için yeteri kadar rahat olamama olasılığı olan en ufak bir halde dahi kaygılanır. Çocuklarda ve ergenlerde yaşantılarının bir yerinde panik atakla da karşılaşmaları olasıdır. Bu çocukları saptamak çokta zor değildir.Çükü yaşantılarının çoğu yerinde endişe hayat sürdürdükleri için çabuk göze çarpar. Ancak aileler için zorluk noktası bariz olarak gerçekten neyin hatalı gittiğini anlayamamalarıdır. Problemi nerede bulunduğunu bilemedikleri için de çözüm üretemezler. Böyle kaygılara bir müddet epey sık yaşanıp ardından hafiflediği dönemler de mevzubahis olabilir.

Özgül Fobi:Özgül bir nesne ya da durumun zenginliği ya da bu tür karşılaşılacak olma arayışı ile başlayan aşırı ya da anlamsız, bariz ve daimi korku halidir. Belirli hayvanlarla karşılaşma, yükseklik, karanlık, gök gürültüsü, uçakla yolcu etme, kapalı yerler, genel tuvaletleri kullanma, belirli yiyecekleri yeme, dişçiye gitme, kan ya da yara görme ve belirli hastalıklarla karşılaşma korkuları görülebilir. Yetişkinlerde bu gibi durumlarda panik atak biçimini alabilecekken, çocuklarda kaygı, ağlama, huysuzluk gösterme, donakalma, sıkıca sarılma gibi dışa vurulabilir. Yetişkinlikte anlamsız olduğunu bilmesine rağmen çocuklarda bu niteliği bulunmayabilir.

Kaygılı Çocuğun Klinik Alanda Ele Alınması

Endişe sorunu olan çocukla klinik bölgede çalışma, kaygının dayanağını anlamakla başlar. Aile içi dinamikler, kaygının meydana çıkışını ve sürekliliğine esas olan nedenler anlaşılmaya çalışılır. Çocukla uygulanan birebir müzakerelerde çocuğun kendisinde endişe yaşatan hallerle alakalı bağlantı kurması üstüne çalışırken, anne-babalarla uygulanan müzakerelerde de kendisi bireysellikleri üstünden çocuklarının yaşadığı endişe arasındaki bağlantı ele alınır.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Kitaplarının Çocuk Gelişimine Katkısı başlıklı makalemizde anne çocuk, çocuk kitapları ve yaşa uygun çocuk kitapları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN