Bilgi

Her Derde Deva Çörek Otu Neye İyi Gelir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Her Derde Deva Çörek Otu Neye İyi Gelir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Her derde deva çörek otu, geçmişten bugüne tıp dünyasının ve şifa arayanların en gözde bitkisi olmuştur. Çörek otu birçok hastalığa iyi gelmekle birlikte günümüzde ise hala üzerinde bilimsel olarak çalışma yürütülmektedir. Çörek otunun hem tohumu hem de yağından faydanılmaktadır. Her ikisi de çok faydalıdır. Çörek otunun tedavi edici özelliği yanı sıra karaciğer rahatsızlıkları içinde kullanılmaktadır.

Çörek Otu Nedir?

Tıp dünyasında adı Nigella sativa olarak da anılan çörek otu, dünyada en fazla kullanılan bir bitkidir. İçinde bulunan siyah tanecikler çörek otunun tohumlarıdır. Bu tohumlar aynı zamanda hem baharat olarak hem sanayide ilaç üretiminde kullanılmaktadır.

Çörek Otu Neye İyi Gelir?

Günümüzde hatırı sayılır pek çok sağlık problemine iyi gelen bu şifa deposu bitki, özellikle alzheimere, şekere, hipertansiyona, cilt, enfeksiyon, karaciğer ve böbrek hastalıklarına, yaraların hızla iyileşmesine, sindirim problemlerine, alerjilere, mantara, kolesterole, sinüzite, adet sancıların azaltmaya, idrar söktürmeye, boğaz ve bademcik rahatsızlıklarına, sedef ve egzamaya da iyi gelmektedir.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Alerji Tedavisinde Oldukça Etkilidir;

Günümüzde alerjik tedavisi için yapılan araştırmalar neticesinde çörek otunun kullanımı bir hayli yüksek orandadır. Özellikle araştırmalar çörek otunun burun alerjisine yönelik belirtilerini hafiflettiğini göstermiştir. Öte yandan burun tıkanıklığı, burun akması, hapşırma ve burun yollarının şişmesi gibi alerjik semptomlara karşı oldukça etkilidir.

Çörek Otu Yüksek Kolesterolü Düşürmektedir;

İyice ezilip toz haline getirilen çörek otundan günlük 1 gram alındığında yüksek kolesterolü düşürdüğünü yanı sıra kan yağları oranlarını azalttığını gösteren çalışma sonuçları mevcuttur.

Çörek Otunun Alzheimere Faydası Vardır;

Yine yapılan araştırmalar neticesinde çörek otunun alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılması önemli bir umut kaynağı olduğunu göstermektedir. Ayrıca çörek otunun hafızayı, kişilerde dikkati ve kondisyonu arttırdığı bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Çörek Otu Astım ve Bronşit Tedavisinde Etkilidir;

Özellikle ağızdan alınan çörek otu ekstresi, astım rahatsızlığı olan hastaların solunumlarında hışıltılı gelen sesi ve öksürük ataklarını azaltmada yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda akciğer fonksiyonun iyileşmesinde etkin bir rol oynar. Günlük 2 gram çörek otu tozunu 3 ay boyunca kullanılmalıdır.

Çörek Otu Diyabet Hastalarına da Şifadır

Çörek otunun şifasından diyabet hastaları da faydalanmaktadır. Öyle ki, çörek otu tip 1 ve tip 2 diyabetin önlenmesinde yardımcı olan pek az maddeden biridir.

Çörek Otu Yağı Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı sinüzite, bronşite, romatizmal ağrılarına, kolesterolü dengelemeye, kemik, kas, eklem ağrılarına, bağırsak kurtlarını ve kan basıncını düşürmeye, mide bulantısı ve mide ağrısını gidermeye, meme ağrısına, sindirim sistemini rahatlatmaya, zayıflamaya iyi gelmektedir. Aynı zamanda çörek otu yağının faydası olarak antibiyotiklere karşı direnen bakterileri öldürmeye, ülser ağrılarını azaltmaya ve gaz giderici özelliğini de ekleyebiliriz.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağının içeriğinde bulunan yağ asitleri ile antioksidanlar cilt sağlığına birçok yönden faydası bulunmaktadır. Cildin nem düzeyini dengede tutarak, bakteriyel bazlı enfeksiyonları yok etmek, hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yeni hücrelerin büyümesine olanak sağlamak ve yüzde kırışıklıkların görünümünü iyileştirilmesinde oldukça etkilidir.

Çörek Otunun Akneye Faydası Vardır

Çörek otu ile hazırlanın bir losyonun akne üzerinde iki ay boyunca kullanılması sonucunda akne sayısını önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır.

Çörek Otu Saç Dökülmesini Önlemeye Yardımcı Olur

Çörek otu yağını düzenli olarak kullanımı saçların yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda saçın parlaklığını da artırmaktadır. Bunun yanı sıra saç dökülmesini önlemekte de önemli bir faydası vardır.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Çörek otunun genelde yağını kullanıyorum gerçekten çok faydalı tavsiye ederim. Paylaşımınız için teşekkürler

  2. Gerçekten Çörek otunun cilde faydaları vardır. Fakat çörek otu nasıl kullanılır bunuda öğrenmeliyiz. Bildiğiniz güvendiğiniz aktarcılardan almanızıda ayrıca tavsiye ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN