Bilgi

Çöven Otu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çöven Otu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çöven otu ülkemizde yetişebilen bir bitki türüdür. Ülkemizin genellikle orta ve doğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Türkiye için ihraç ürünler listesinde kendisine yer bulabilecek kadar fazla yetişmektedir ve bir o kadar da fazla öneme sahiptir. Bu nedenle yurt dışına ihraç ettiğimiz ürünler arasında bulunmaktadır. Çöven otu karanfilgiller bitki ailesinin bir üyesidir. Çöven otunun diğer birçok bitkiden farklı olarak en şaşırtıcı özelliği dalları ve kökü köpürebilmektedir. Bu nedenle ülkemizde bu otun ismi sabun otu, köpürgen ve sabun çiçeği olarakta bilinmektedir. Bu ilginç özelliğinden hariç olarak helva üretiminde kullanıldığından bunu bilen çevrelerce helvacı kökü olarakta adlandırılmaktadır.

Bazı yörelerde ise ağız değişikliği nedeniyle çöven otu yerine çöğen otu olarak çağırılmaktadır. Bitkinin en etkileyici özelliği bitkisel bir sabun özelliği görmesi ve temizlikte oldukça etkili olmasıdır. Bitkinin doğal köpürme özelliğine sahip olması ve bu köpürme sonrası çıkan köpüğün zehirsiz ve faydalı olması bitkiye olan ilgiyi arttırmaktadır.

Çöven Otu’nun Faydaları ve Etkileri Nelerdir?

Çöven otu çok sık tüketildiğinde aşırı fazla idrara neden olabilmektedir ve kişinin sık sık idrara çıkmasına neden olabilmektedir.
Çöven otunun sık tüketilmesinin bir diğer etkisi ise kişiyi ishal etmesidir. Bu nedenle tüketen kişinin belirli bir miktarda ihtiyacı olan şekilde tüketimini sağlaması gerekmektedir.
Çöven otu sertleşen göğüs dokusunun yumuşamasında oldukça etkilidir.
Balgam sorunu olan insanlar için balgamlarından kurtulmanın en etkili yolu çöven otudur. Çöven otunun tüketilmesi durumunda balgam sökücü etkisi bulunduğu bilinmektedir.
Çöven otu ayrıca yüksek ateşli kimselerin ateşini düşürmede etkilidir. Bu sebeple ateşli hastalara çöven otu iyi gelmektedir.

Terleyememe problemi olanlar için terletici etkisi bulunmaktadır.
Çöven otu bronşit, astım ve zatüre gibi hastalıkları iyileştirici veya hafifletici etkiye sahiptir.
Yorgun ve gergin vücudu rahatlatıcı etkiye sahiptir.
Cilt hastalıklarından olan egzama ve sedef hastalığı için faydaları bulunmaktadır.
Uyuz sorunuyla müzdarip olan kişilerin bu sorununa yardımcı olmaktadır. Uyuza neden olan şeylerin bastırılmasında etkilidir.

Çöven Otu Nasıl Kullanılır?

Eczane ve aktarlarda satılmaktadır alırken bu gibi yerlerde nasıl kullanmanız gerekeceği ne amaçla kullanacağınızı söylemenizin ardından size açıklanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN