Bilgi

Çuha Çiçeği Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çuha Çiçeği Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çuha Çiçeği Hakkında Genel Bilgi

Çuğa çiçeği boy olarak ortalama 25 cm olan ve birçok renkte çiçeğe sahip olan bir bitkidir. Tek dönemli bir bitki türü değildir, çok yıllık bir türdür. Çuha çiçeği özellikle insan sağlığına olan faydaları ve olumlu etkileri nedeniyle herkes tarafından bilinen bir bitkidir. Halk arasında ayı kulağı ve bahar çiçeği olarak da bilinmektedir. Saponin adı verilen maddeyi içermesi nedeniyle değerli bir bitki olarak bilinmektedir. Çuha çiçeği kökü ve çiçekleriyle birlikte kullanılabilmektedir ve bitki çayı olarak sıkça tüketilen bir bitkidir. Ayrıca içeriğinde bulunan yağ da bitki kadar faydaya sahiptir. Yağının çıkarılarak kullanılması bitkiyi kullanmaktan daha pratiktir ve bitkinin faydalarından yararlanmanın alternatif bir yoludur.

Çuha çiçeği bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı, hastalıklardan korunmak için sıkça kullanılmalıdır. İnsan sağlığı açısından olumsuz bir yan etkisi neredeyse bulunmamaktadır. Ancak her bitkide olduğu gibi çuha bitkisinde de bilinçli kullanım oldukça önemlidir.
Çuha çiçeği genellikle Nisan – Mayıs aylarında toplanmaktadır ve kurutulmaktadır. Hemen hemen her yerde yetişebilen çuha çiçeği bitkisi ülkemizde genellikle doğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Çuha çiçeği tüketimi istenilmesi takdirinde yemeklerle birlikte tüketime uygundur. Ancak tüm riskleri önlemek için çiçeği tüketmeden önce haşlamakta fayda bulunmaktadır. Çuha çiçeği genellikle gölgeleri sevmektedir ve yetişmesi için ortalama sıcaklığı 10 – 15 derece olmalıdır. Çuha çiçeğini ekmenin tarihi ise Eylül ve Ekim aylarıdır. Çuha çiçeğinin birçok türü bulunmaktadır.

Çuha Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?
Uyku problemlerinin çözülmesinde etkilidir. Uyku düzensizliğini giderir.
Basur hastalığının tedavisinde oldukça faydalıdır. Bu nedenle basur problemi olan birçok kişi tarafından kullanılmakta ve kullanılması önerilmektedir.
Kalp sağlığını korumaktadır ve insanların kalp krizi geçirmesi olasılığını en aza indirmektedir.
Diyabete karşı etkilidir ve diyabetin ilerlemesini engellemektedir.
Cilt sağlığı için birebirdir ve sivilce akne gibi cilde zarar veren veya görünümünü bozan şeylerin ciltten atılmasını sağlar ve cildi arındırır.
Migren problemi olan kişiler için oldukça faydalıdır. Baş ağrısını azaltmaktadır ve migreni nöbetlerini düşürmektedir.
Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN