Bilgi

DAĞCILIĞA MERAK SARANLAR İÇİN 8 UYGUN ROTA

DAĞCILIĞA MERAK SARANLAR İÇİN 8 UYGUN ROTA

Doğa ile baş başa kalmak için tek bir adım her şeyin başlangıcı olabiliyor bazen. Ama insan bazen daha fazlasına ihtiyaç duymuyor değil. Tırmanarak hem doğayı iliklerinize kadar hissetmek hem de adrenalin depolamak istiyorsanız, dağcılık sporuna bir göz atmaya ne dersiniz? Peki dağcılığa yeni başlayanlar için hangi dağlar uygun? İşte Türkiye’den ve dünyadan dağcılık sporuna adım atmak isteyenler için mükemmel rotalar!

Elbruz Dağı – Rusya

Profesyonel dağcıların zorlu olmayan parkur olarak tanımladığı Elbruz Dağı, Kafkasya’nın ve Rusya’nın en büyük dağı olarak adlandırılıyor. Dağcılık sporuyla tanışmak isteyenler aslında 5642 m ile Avrupa’nın en yüksek dağı olarak bilinen Elbruz’da Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında eğitmenler eşliğinde kolay tırmanışlar yapma imkanı bulabiliyorlar.

Fuji – Japonya

Fuji Dğı, Japonya’nın en yüksek dağı olarak bilinse de aslında dağcılık sporuyla ilgilenenler çok zorlu bir dağ olmadığını söylüyorlar. Dünyadaki en çok tırmanış yapılan dağ olarak adlandırılan Fuji Dağı, 3776 m yüksekliğindedir. Bir yanardağ olan ve en son 1707 – 1708 yılları arasında aktiflik gösteren Fuji’ye tırmanış için en uygun tarihler Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Mont Blanc – Fransa / İtalya

Dağcılık denilince Avrupa’da akıllara gelen dağların başında Mont Blanc var. İtalya ve Fransa sınırında yer alan Mont Blanc, yılda hemen hemen 30 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. 4810 m yüksekliğine sahip olan bu dağ, güzel ve elverişli bir havada keyifli bir yürüyüş parkuru imkanı sağlıyor. Alpler’in ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc’a gitmeye karar verirseniz eğer yoldaki olabilecek kazalara karşı önlem alabilirsiniz.

Aladağlar – Türkiye

Niğde’de bulunan Aladağlar, dağcılık sporuna yeni başlamış olanlar için oldukça ideal bir yer. Türkiye’nin birçok yerinden rahatlıkla ulaşım imkanı sağlayan bir konumda bulunan Aladağlar 1995 yılında Milli Park ilan edildi. Hazirandan Eylül sonuna kadar tırmanış için ideal olan Aladağlar’ın zirvesi tam tamına 3756 metredir.

Pikes Peak – ABD

Pikes Peak, Amerika’nın ünlü Rocky Dağları’nda bulunan, 4302 m yüksekliğinde bir zirveye sahiptir. Pikes Peak Dağı’na tırmanmanın en güzel yanlarından bir tanesi, tırmanma işlemini tamamladıktan sonra kendinizi kötü hissedecek olursanız, raylı bir sistemle aşağıya dönebilecek olmanızdır. 1961 yılında Ulusal Tarihi Öneme Sahip Eser ilan edilen bu dağdaki doğal ortam görülmeye değer cinsten.

Beydağlar – Türkiye

Antalya’nın masmavi denizini kucaklayan ve Torosların uzantısı olan Beydağlar, dağcılık sporuna yeni başlayanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bakırdağı, Tahtalı Dağ, Kızlar Sivrisi gibi zirvelere sahip olan ki en yükseği 3069 m olan Beydağlar, farklı orman türleri ve yumuşak havası ile dağcılığa merak sarmış olanların uğradığı rota olarak karşımıza çıkabiliyor.

Kilimanjaro Dağı – Afrika

Tanzanya’nın kuzey doğusunda bulunan Kilimanjaro, aslında Afrika’nın en yüksek dağı olarak bilinmektedir. 1987’de UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen bu dağ, 5895 m yüksekliğie sahiptir. Tırmanma sırasında özel teknikler gerektirmeyen ve kolay bir tırmanma imkanı sunan bir dağ olan Kilimanjaro’nun rotası üzerinde konaklamak için kulübeler de bulunmaktadır.

Honaz Dağı – Türkiye

Denizli’nin güney doğusunda yer alan Honaz Dağı, Ege ve Akdeniz bölgelerini ayıran doğal sınır olarak biliniyor. 1995 yılında Milli Park ilan edilen Honaz Dağı, dağcılık sporuna yeni başlayanlar için oldukça elverişlidir. 2528 m yüksekliği ile Ege’nin zirvesi olan bu dağ, vadileri, etrafındaki irili küçüklü dağları ve inanılmaz bitki örtüsü ile büyülü bir manzara sunuyor.

Bir önceki yazımız olan İç Bacağı Eritmek İçin Egzersizler başlıklı makalemizde iç bacak eritme egzersizleri, iç bacak eritmek için egzersizler ve iç bacak yağları eritme egzersizleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN