Bilgi

DAHA SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN

DAHA SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN

Sağlıksız olarak nitelendirdiğiniz yaşantınızdan memnun değil ve bu yaşam tarzından şikayetçi iseniz daha sağlıklı, daha mutlu bir yaşantıya sahip olmak için bugün kendiniz için bir adım atın ve kendinize bir söz vererek yaşantınızı değiştirmeye başlayın.

Öncelikle yapabileceğinize inanın daha sonra ise kendinize yavaş yavaş yapabileceğiniz hedefler belirleyip, kendinizi sağlıklı bir yaşam tarzına alıştırmaya çalışın. Sağlıksız yaşamın başlıca sebeplerinden biri hareketsizliktir. Öncelikle bu sorunu çözmek adına hayatınıza yavaş yavaş spor aktivitelerini yerleştirip, sporu alışkanlık haline getirmeye başlayın. Mesela ilk zamanlar önceleri her gün vücudunuzun direncine göre belirlediğiniz bir süre kadar koşun, ya da eğer koşmak size ağır, zor geliyorsa yavaş yavaş yürüyüş yapmaya da başlayabilirsiniz.

Ancak sporda da düzenlilik ve disiplin önemlidir. Her gün yapacağınız 30 dakikalık yürüyüş, kemik yapınızı güçlendirip, günlük stresin izden de uzaklaşmanıza yardımcı olur. Sağlıksız yaşamın belirtilerinden bir diğeri ise bayanlarda bel kalınlığı. Uzmanlara göre eğer bel inceliğiniz 93 cm’den fazla ise sağlıksız bir vücudunuz var demektir. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için attığınız adımlara bel ölçünüzü küçültmeyi de ekleyin.

Her gün yapacağınız 30 dakikalık yürüyüşlerinize ek olarak 10 – 15 dakika kadar bel ve karın egzersizlerini de eklerseniz kilonuzda bir değişim olmasa bile zamanla belinizdeki incelmeyi fark edecek ve sağlıklı yaşam yolunda biraz daha yol almış olacaksınız. Bütün bunlara ek olarak yiyeceklerinize de dikkat etmeniz gerekiyor. Yağlı ve kalorisi yüksek olan yiyeceklerden kaçınıp biraz daha sebze ağırlıklı beslenmeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca işlenmiş, dondurulmuş gıdaları da bir an önce hayatınızdan çıkarın. Kendiniz hazırlayıp, kendiniz besinlerinizi saklayıp muhafaza edebilirsiniz. Bu şekilde besinlerin izin çok daha sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz. Aynı zaman yemek alışkanlıklarınızdan tu ve şekeri de azaltmaya hatta en az seviyeye indirgemeye çalışın. Bütün bunların dışında cinsel hayatınızı da önemseyin. Sağlıklı cinsellik, sağlıklı bir yaşam, sağlıklı yaşam ise mutlu bir insan mutlu bir hayat demektir. Bütün bu çabalarınıza ek olarak kendinizi ihmal etmeyin, sevdiğiniz, mutluluk duyduğunuz işlerle, aktivitelerle ilgilenin ve stresten kaçının. Eğer bu adımları düzenli bir şekilde uygulayıp, yaşamınızda birer alışkanlık haline getirirseniz çok daha sağlıklı ve mutlu olduğunuzu hissedeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan SAĞLIK NEDİR? başlıklı makalemizde sağlığın önemi, sağlığın önemi nedir ve sağlık nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN